UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відпочинок з дітьми: як, коли, куди

Чимало батьків, стомлених робочими буднями, не враховують у відпустці "дитячого фактора" або ж дотримуються думки, що море - ідеальний варіант для будь-якого віку. Але з таким підходом відпустка може перетворитися на кошмар, незважаючи на вартість туру чи корисність клімату.

Автор: Оксана Білик

Планування відпустки - річ цікава, але непроста, особливо коли збираєтеся провести її не наодинці. Гори чи море? Турпутівка чи самостійна мандрівка? Відпочинок на дачі чи курси дайвінгу? Дорослі принаймні можуть сформулювати і аргументувати свої побажання, а от молодші члени сім'ї, навіть якщо вони вже давно розмовляють і мають власну думку про все на світі, не завжди знають, чого хочуть від літніх канікул. Чимало батьків, стомлених робочими буднями, не враховують у відпустці "дитячого фактора" або ж дотримуються думки, що море - ідеальний варіант для будь-якого віку. Але з таким підходом відпустка може перетворитися на кошмар, незважаючи на вартість туру чи корисність клімату.

Здорові й веселі

З-поміж чинників, що можуть зіпсувати спільний відпочинок з дитиною, на першому місці - здоров'я. Акліматизація у дітей віком до 12 років відбувається довше, ніж у дорослих, тому планувати відпустку з маленькими дітьми краще в межах звичної кліматичної зони або на нетривалий період. Поки організм лише пристосовується до нових умов, про користь для здоров'я не йдеться, а хворий малюк не дасть відпочити нікому. Для батьків, що працюють, узяти відпустку на три-чотири тижні буває складно, тому виходом може стати допомога родичів або відпочинок з дитиною по черзі.

Для найменших варто подбати про обмеження контактів з іншими людьми, особливо у закордонних подорожах. Навіть попри глобалізацію деякі віруси та бактерії все ще залишаються характерними для окремих територій і незнайомими для нашого імунітету. Тому самостійні мандрівки закордонними містами з використанням громадського транспорту краще планувати для старших дітей, які вже не досліджують довкілля на смак і не хворіють після контактів з великою кількістю людей.

Ще один важливий пункт - доступність медичної допомоги. Вона надзвичайно важлива для малюків, котрі ще не можуть розповісти, що з ними відбувається. Звичайно, екстрена ситуація може трапитися з будь-ким будь-де, але про близькість до цивілізації або можливість викликати рятувальників треба подумати заздалегідь.

Крім здоров'я, подбайте і про психологічний комфорт маленьких відпочивальників. Дитина, котрій нудно, не лише не отримує задоволення від канікул з батьками, а й здатна зіпсувати настрій усій компанії. Відпочинок для неї - це переважно різні види активності, а за насолодою від простого лежання на сонці чи спокійного споглядання гірського краєвиду стоять робоча втома, психологічне напруження, обридлий побут, які дітям, на щастя, ще не знайомі.

Однак і рухомі дорослі заходи, як-от відвідини музеїв і пам'яток, вечірки й екстремальні атракціони, часто або не підходять за віком, або потребують активної участі батьків. Тому підготовка до відпустки обов'язково має включати планування суто дитячих або спільних розваг з урахуванням фізичної та психічної зрілості дитини, зокрема тривалості довільної уваги, готовності до довгих прогулянок, цікавості до туристичних принад.

Не зайвими в багажі будуть нові книжки, предмети для творчості й ігри. Додаткова вага буде виправдана, коли дитину потрібно буде чимось швидко зайняти в дорозі або просто для того, щоб подарувати дорослим трохи спокійного відпочинку. Загалом, дорога - не час для виховання, а істерикам краще запобігти, ніж боротися з ними, тож заздалегідь продумайте про заходи на такий випадок. Підлітки до істерик не схильні, але й розважити їх складніше. Тому нова книжка улюбленого автора допоможе не нудьгувати, а дорослі настільні ігри забезпечать вечірнє родинне спілкування, на яке не завжди знаходиться час у звичному житті.

"Дуже важливий під час подорожі психологічний комфорт мами, - стверджує клінічний психолог і мама двійнят Дар'я Заруба. - Забезпечити його допоможуть аптечка, страховка і надійні помічники. Якщо ж тривога з приводу можливих проблем переважує всі інші емоції, поїздку до далекої країни краще відкласти на користь звичнішого оточення - дачі або села".

Пункт призначення

Вік молодших членів сім'ї дуже важливий для вибору місця відпочинку. Пізнавальні інтереси з віком істотно змінюються, і хоча в кожному конкретному випадку батьки повинні орієнтуватися на потреби власних нащадків, деякі загальні характеристики, визначені психологами, стануть у пригоді.

Подорожі з немовлятами можуть бути як надзвичайно складними, так і дуже легкими для всієї родини. З одного боку, з малюками до року потрібно чимало здобутків цивілізації - підгузки й сповивальні столики, чиста вода і здорова їжа, близькість медичної допомоги і можливість комфортного перепочинку. З іншого ж - з погляду розваг і занять основним джерелом радості й розвитку в цьому віці є батьки, тож дитині буде однаково добре і на морському узбережжі, і на прогулянках у великих містах, і в селі у бабусі. Це дозволяє дорослим планувати відпустку відповідно до своїх побажань, насолоджуватися музеями чи пляжами, головне - подбати про зручний візочок, слінг чи рюкзачок і підлаштувати свої розваги під дитячий режим. Дотримання звичного режиму буде корисним і для старших дітей - це заспокоює і допомагає "перетравити" нові враження та емоції.

У дітей від року до трьох пізнавальні можливості значно розширюються і потребують активної підтримки батьків, які тільки й устигають показувати те, що зацікавило, і слідкувати за освоєнням довкілля на смак і дотик. Дітям у цьому віці цікаво абсолютно все, що їх оточує, тому батьки все ще можуть обирати місце для відпочинку на власний смак - цікавинки для малюків можна знайти будь-де. Але водночас у гру вступають прагнення самостійності та випробування обмежень, встановлених дорослими. Це істотно впливає на відпочинок - дитина не хоче їхати у візочку чи бути на руках, але швидко втомлюється. Або, навпаки, не хоче злізати з рук, ридає, бо в музеї не продають соку й морозива, біжить туди, куди не можна, і ще мільйоном різних способів випробовує батьківське терпіння. Така поведінка не дуже підходить для групових екскурсій, тривалих самостійних подорожей різними містами, відпочинку в горах. Найкращим варіантом буде безпечна територія - на дачі або курорті, яку можна вивчати без зайвих перешкод, але для того щоб відпочити вдалося й дорослим, краще щоб їх було принаймні двоє, аби підміняти одне одного.

Діти дошкільного віку - це справжні юні дослідники, котрим підійде відпочинок за межами мегаполісів чи "прилизаних" готельних комплексів. Дошкільнята не потребують суперкомфортних умов та вишуканої їжі, тому жити можна хоч і в наметі. Батькам тим часом варто підготуватися до нескінченних запитань і згадати свої знання з фізики, біології та природознавства - вони стануть у пригоді як на узбережжі, так і в найближчому парку. Можна подумати і про культурні заходи, але вони мають бути нетривалими і не груповими. Дітям важко витримати екскурсійний темп, вони не здатні спокійно споглядати навіть найвизначніші шедеври чи вистави, а їхні мистецькі уподобання істотно відрізняються від уподобань дорослих. А що може бути гіршим з погляду культурного виховання за постійне осмикування малюка в музеї чи церкві?

А ще в цьому віці батьки вже перестають бути центром усесвіту, а отже, мусять подумати і про компанію. Діти починають активно спілкуватися з однолітками і разом з ними пізнають світ за допомогою ігор. Тож спільна відпустка з друзями, котрі мають близьких за віком дітей, або поїздка на типово дитячі курорти стане хорошим відпочинком для всієї родини.

"Маленькі жителі міст сенсорно депривовані: вони не бігають босоніж по траві, не розрізняють звуків природи, позбавлені багатьох тактильних відчуттів, - зітхає Дар'я. - Щоб зробити відпочинок дитини корисним, дозвольте їй валятися в піску, стрибати по калюжах, гратися з водою, місити руками й ногами грязюку... І максимально багато рухатися, верещати й насолоджуватися життям".

Молодший шкільний вік відкриває у відпустках еру пригод, що триватиме аж до пубертатного періоду. Коли в книжках однолітки шукають скарби і змагаються з природними стихіями, важко оцінити спокійний відпочинок у пансіонаті з батьками. Тож, плануючи відпочинок зі старшими дітьми, подумайте, що вони писатимуть у шкільних творах про проведене літо. Тут не важлива вартість путівки чи віддаленість від рідного міста, важливо, щоб відпочинок був справді захопливим.

Діти цього віку оцінять походи в гори, бо там пригод хоч греблю гати - ніч у наметі посеред лісу, гірські річки, краєвиди... Якщо вам до вподоби більш цивілізований відпочинок, заплануйте екскурсії в цікаві для дітей місця, і бажано без шопінгу. Парки атракціонів, наукові музеї, старовинні замки, місця, пов'язані зі справжніми чи літературними героями, - усе це зробить відпустку незабутньою і потішить не лише дітей. Як і спортивні заняття - сплави, підкорення вершин, дайвінг, скелелазіння...

Починаючи з 9–11 років відпочинок можна пов'язати з історичною тематикою. Прогулянки старовинними містами або скансенами не лише сподобаються, а й допоможуть під час навчання. Вже не такими нудними видаватимуться й картинні галереї, відвідини палаців. Добре, якщо вдасться знайти компанію однолітків, але й з батьками в такому віці може бути дуже цікаво.

Відпочинок з підлітками може стати як чудовим, так і нестерпним - усе залежить від самої дитини, її стосунків з батьками та інтересів. У цьому віці прислухайтеся до її побажань, і якщо дитина прагне самостійного відпочинку - не ображайтеся, дозволяйте проводити більше часу з друзями. Інакше ризикуєте отримати постійно незадоволеного компаньйона, котрий усю відпустку проведе з ґаджетом.

Хорошим варіантом можуть стати юнацькі мовні або тематичні табори, розташовані в курортних зонах: оселившись поблизу, батьки зможуть і самі відпочити, і з дитиною бачитися. Проте не всі підлітки відмовляться від подорожі з батьками, особливо, якщо план передбачатиме щось цікаве для них. Діти в цьому віці вже не потребують спеціальних умов і цілком здатні провести день в екскурсійному автобусі, на рівні з батьками захоплюватися архітектурою чи мистецтвом і з цікавістю спостерігати за життям інших країн.

Наведені рекомендації, так само як і вікові межі, - усе це дуже індивідуально. Діти розвиваються в різному темпі, поділяються на інтро- й екстравертів, мають свої інтереси й потреби, і в кожному випадку ніхто краще за батьків не спланує незабутньої відпустки. Пам'ятайте, що спільний відпочинок - це саме те, що згадуватимуть ваші дорослі діти. І, можливо, саме він залишить у них найтепліші згадки. Не новий телефон, не ремонт у кімнаті, не найкращі курси англійської в місті - а те, як ви разом зустрічали світанок над морем, ловили тритонів у карпатській річці чи дерлися крутими стежками в гори. Будь-яка подорож - це стрибок у розвитку завдяки новим враженням і вклад у майбутнє завдяки новим горизонтам. І цей вклад таки варто зробити.