UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спалахи гніву в дорослих

Чим зарадити?

Автор: Марта Пивоваренко

Чи помічали ви, що коїться з людиною, коли вона перебуває у стані гніву? Почервоніле обличчя, тремтячі руки і слова, переповнені злобою та образами…

Як допомогти собі та своїм близьким, аби гнівливість не отруювала життя й не руйнувала стосунків?

Гнівливість - це властивість особи більш екстравертного складу розуму, яка пов'язана з демонстрацією (зовнішньою експресією). Коли ми говоримо про гнів, то переважно йдеться про особливості поведінки людини, котра візуально виглядає як вибухова, емоційно неврівноважена. Крім того, в такої людини спостерігається низький поріг емоційної чутливості. Вона має любити і хотіти виявляти свої емоції, впливати цими емоціями на інших. А спалах гніву - це саме один зі способів це робити.

Якщо ми говоримо про спалахи гніву, то розуміємо, що задіяна емоційно-вольова сфера, сфера гальмування власних емоцій. При цьому людина неконтрольовано виявляє ті емоції, які раніше більше підлягали її контролю, але з якоїсь причини перестали виявлятися заплановано, а виявляються спонтанно. Відбулися певні зміни в поведінці, і вони виявляються як спалахи, тому що людина не може себе опанувати.

Причини гніву

Якщо доросла людина втрачає контроль і тому виявляє спалахи гніву, ми насамперед мусимо зрозуміти, що саме вплинуло на поведінку людини, що спричинило те, що раніше її вольова сфера могла контролювати вияви гніву, а тепер - ні.

Часто це пов'язано з тим, що в дитинстві це був найпростіший спосіб вияву невдоволення, який з часом увійшов у звичку. Така людина має підвищене емоційне тло. Взагалі, їй було властиво виявляти, наприклад, вербальну агресію. Вона любила кричати, якщо їй щось не подобалося, і це сприймалося як нормальна поведінка. Мій батько називає це явище "розхитані нерви". Тобто лімбічна система людини (якщо вже говорити про фізіологію) має низький поріг чутливості, і людина легше через нього переступає, швидше схиляється до агресивних проявів.

Найчастіше зміна поведінки, наростання експресії й емоційного тла та нездатність себе контролювати пов'язані з такими чотирма причинами:

1. Хронічний побутовий стрес

Наприклад, стрес через виснаження. Людина, можливо, змінила сферу діяльності, і ця діяльність вводить її в постійний стрес. І коли людина повертається з роботи, вона починає більш чутливо реагувати на те, що іграшки розкидані по кімнаті чи невимитий посуд.

2. Бойовий стрес, травматичні події

У такому разі спостерігаються постійні спалахи гніву, людина кидається на інших зі словами чи навіть кулаками. Це може бути пов'язано з тривалим перебуванням у місцях руйнувань, спогляданням і безпосередньою участю в таких діях.

Чим це зумовлено? Властивість проявляти себе емоційно наростає від постійного емоційного навантаження. Якщо вольова сфера зазнала змін через велике психологічне навантаження під час військових дій, чи, наприклад, автокатастрофи, чи іншої травматичної події в її житті, можлива фізична агресія. Тобто бойовий стрес розладнав емоційно-вольову сферу, і людина "втрачає контроль" над емоціями, думками, поведінкою і проявляє себе деструктивно.

Якщо готувати людину до стресу, з яким вона може зіштовхнутися, то він значно менше зашкодить і психіці, і фізичному стану людини. Саме тому військових готують до стресових навантажень, аби вони менше переживали в процесі виконання службових обов'язків. Так само, як готують людей до небезпечних видів діяльності: пожежників або навіть на виробництві.

3. Виховання, яке припускало чи підтримувало психологічне розвантаження в не дуже продуктивний спосіб для копінгу.

Копінг - це способи подолання надмірного психологічного напруження: розтяжка, неконтактні види спорту, повільні навантаження, задіяння дрібної моторики (наприклад хатні справи чи шиття, плетіння, креативні заняття), поливання квітів чи справи в саду - все, що переключає увагу і потребує часу, розслабляє.

Непродуктивним копінгом можуть бути:

- контактні види єдиноборств, що призводять до набуття ефективних навичок завдавати шкоди;

- алкоголь та інші хімічні речовини, що ще більше порушують сон, погіршують його якість, а отже - знижують ефективність відпочинку;

- ізоляція. Це коли в сім'ї не було заведено обговорювати проблеми, а вечірні сеанси телевізійного перегляду в безмовному середовищі - єдиний спосіб зібрати родину в одному місці.

Якщо агресія (вербальна чи фізична), гнів припустимі у спілкуванні між дорослими і малими в родині, це підстава говорити про можливість продовження такої поведінки в наступних сім'ях, навіть якщо на словах батьки з цим борються.

4. Насильство в сім'ї

Відомо, що діти, які багато споглядають картини насильства, схильні повторювати таку поведінку. Тобто бути жорстоким можна навчити навіть того, хто зарікся так поводитися, щоб не скидатися на свого "мучителя". Такій людині доводиться докласти вдвічі більше зусиль у дорослому віці, аби бути стриманим.

Самодопомога під час виявів гніву

Для того, щоб допомогти собі впоратися зі щоденними стресом і виснаженням, нам потрібно засвоїти такі два методи:

Робота з диханням

Дихання впливає на наш організм кількома способами. По-перше, оскільки дихання - автоматичне, то, впливаючи на нього, ми впливаємо на автоматичні процеси нашого організму. Це чудовий спосіб перезавантажити організм.

Одна з причин, наприклад, появи на трибуні біля людини склянки з водою - це те, що, ковтаючи воду, людина захоплює частину повітря. Потім стравоходом вода спускається в шлунок. А стравохід міститься дуже близько біля наших повітряних шляхів. Тому, коли ми починаємо інтенсивно дихати або п'ємо воду, наші м'язи дають сигнал мозку, що процес заспокоєння запущений. Відповідно, наша лімбічна система потроху починає гальмувати свій запал, і ми починаємо приходити до тями. Отож вода й повітря життєво необхідні, щоб ми заспокоїлися.

Ще одна з можливостей запустити повітря - це, наприклад, встати. Ми сидимо в кріслі, відчуваємо певну знервованість. А коли підвелися, в наш організм зайшло більше повітря.

Інший спосіб - пустити більше повітря в черевце. Для цього треба дихати переважно животом, а не верхньою частиною тулуба, яка більше задіяна в моменти, коли ми перебуваємо в стресі. Крім того, можна практикувати, наприклад, йогу, де багато дихання.

Важливо знати, що чим довший у нас видих, тим кращий ефект заспокоєння.

Рутина

Рутина - це дії, які ми виконуємо бездумно. Для когось це, наприклад, прибирання. Теж добре заспокоює. Ми трішки порухалися, попереставляли предмети, - і вже якось спокійніше на душі. Для інших - це миття посуду.

Тому дуже часто можна спостерігати, як батьки починають сваритися, потім розходяться, і одне з них миє посуд, а інше - ще щось робить рутинне. Це справді добре заспокоює, знижує ймовірність повторного спалаху гніву.

Отже, рутина - це дуже важлива річ для людей, які мають стресову працю. Невеличка дрібна ручна моторика, хобі, створення виробів ручної роботи, які б дозволили відключити мозок і розслабити організм.

Якщо спалахи гніву з часом наростають, замість того, щоб зменшуватися, то, мабуть, ми маємо справу з несумісністю людей, котрі проявляють спалахи гніву одне до одного. Слід зазначити, що коли є наростання, то подразник не зник. Отже, ці найближчі люди і слугували збільшенням емоційного тла. Коли зустрічаються дві емоційні людини, згодом одружуються, то з роками ці спалахи гніву наростають, бо нервова система стає розхитаною. Тому треба над цим працювати, як над будь-чим іншим. І, якщо не допомагає, йти на психотерапію, якесь медичне лікування. Можливо, це пов'язано з гормональною системою.

Важливо багато ходити пішки. Не бігати, збуджуючи свою нервову систему, а саме ходити. Ходити тоді, коли відчуваєш психологічне навантаження. Замість того, щоб сваритися, піти на півгодинну прогулянку й повернутися вже зовсім в іншому стані - заспокоєному, розслабленому.

Можна ходити на точковий масаж, який впливає на нервову систему, на нейрони, що саме й послаблюють тиск. Бо від стресу можуть знижуватися слух і зір. Це також слід пам'ятати.

Як допомогти людині, в якої виявляються спалахи гніву

Для того, щоб спалахи гніву не наростали, насамперед треба з'ясувати і зрозуміти, що змінилося в житті людини, чому вона стала більш гнівливою. Можливо, в минулому був бойовий досвід чи, наприклад, вживання алкоголю або інших хімічних речовин, які теж змінюють органіку мозку. Можливо, зараз людина перебуває в стресі. Може, вона й сама не розуміє, що нова робота вводить її в більш стресовий стан. Тому, щоб допомогти іншій людині, потрібно спочатку з'ясувати, в чому ж причина того, що людина відчуває ці сплески емоцій. Потім треба звернути увагу на її харчування, далі - проаналізуйте її сон. Треба спати більш повноцінно, в продуктивний час, коли виробляються мелатонін і пов'язаний із ним серотонін, і може відрегулюватися заспокоєння організму. Варто краще засинати всілякими способами. Якщо це маленька дитина, на її засинання добре впливає погладжування по спині. Дорослим - допоможе масаж. У тому числі потирання мочки вуха, техніки для зняття напруги з очних яблук, щоб зменшити емоційний пресинг і суто фізичне напруження. Можна також потерти, розслабити ступні та руки.

Допомагає перед сном помірний душ. Не дуже гарячий, бо від нього, навпаки, нервова система збудиться. Прохолодна температура у приміщенні також може допомогти краще заснути. І, що найважливіше для сну, - засинання в один і той самий час. Не прокидання в один і той самий час, а саме засинання.

Коли вдалося визначити, що саме призводить до спалахів гніву, була спроба забрати подразники, відрегулювати сон і харчування людини, зменшити кількість стресу впродовж дня, - додатково потрібно працювати над релаксацією. В цьому допоможуть спільна практика дихальних технік, розтяжки, парна сімейна терапія. Якщо ви не хочете, щоб ваш чоловік (дружина) випивали замість пошуку продуктивних методів розслаблення, то приділяйте час і допомагайте йому (їй) не гніватися. Бо гнів може завдати шкоди набагато більше.

І, взагалі, треба відштовхуватися від виду діяльності, який людина виконує. Якщо вона виконує точну роботу, то, мабуть, вишивання бісером чи інше хобі, для якого потрібна концентрація уваги, не допоможе. Тоді краще запросити її на прогулянку чи в театр, аби вона відволіклася. Якщо людина займається силовою діяльністю впродовж дня, то ввечері їй саме й підійде така ювелірна, тонка робота. Тобто хобі не повинно дублювати основну діяльність людини протягом дня. Добре було б зробити список, як можна проводити час після роботи.

Дуже часто люди, які зіштовхуються зі складними обставинами в житті, згадують ті методи боротьби зі стресом, які вони знали з дитинства. Це не найкращий варіант, бо якщо людина в дитинстві грала в комп'ютерні ігри, то вона й тепер захоче так розслаблятися і може отримати залежність. Тому треба усвідомлювати, що ми багато що приносимо з дитинства, але щось є продуктивним, а щось - ні. Для того, аби давати раду гнівові, є таке поняття як ресурс.

Чому це важливо знати й практикувати? Відповідь очевидна. Спалахи гніву - неконтрольовані, а отже приводять не до позитивних результатів, а, навпаки, до відвернення інших людей і втрати не лише соціальних зв'язків. Спалахи гніву небезпечні тим, що часто ведуть до безглуздих злочинів, за які можна довго розплачуватися, інколи - все життя.