UA / RU
Підтримати ZN.ua

Психологія пророкування. Чому ми віримо прогнозам і гороскопам?

Протягом усього свого існування людство мріяло зазирнути в майбутнє. Спочатку це було зумовлене цілком прагматичними міркуваннями. Наприклад від прогнозу погоди багато в чому залежало життя людини. Проте інтерес до прогнозів не зник і чимдалі посилюється, особливо напередодні Нового року. У чому ж причина такої популярності прогнозів? Де закінчується надія і починається віра?

Автор: Катерина Гольцберг

Протягом усього свого існування людство мріяло зазирнути в майбутнє.

Спочатку це було зумовлене цілком прагматичними міркуваннями. Наприклад від прогнозу погоди багато в чому залежало життя людини. Проте інтерес до прогнозів не зник і чимдалі посилюється, особливо напередодні Нового року. Ні наука, ні технічний прогрес не заважають нашим спробам зазирнути в майбутнє, а деколи навіть певною мірою цьому сприяють. Астрологічні прогнози на телебаченні і в газетах, у додатках для смартфонів і планшетів. Ворожки й провидиці пропонують свої послуги скайпом. У чому ж причина такої популярності прогнозів? Де закінчується надія і починається віра?

Причина 1. Вони обіцяють визначеність і дають тимчасове заспокоєння

Усі ми прагнемо визначеності й стабільності, часом навіть не розуміючи, що саме визначеність і стабільність найчастіше, хоч як дивно, є причинами депресій і криз. Але нам так спокійніше. Гороскоп якоюсь мірою обіцяє визначеність, адже навряд чи ви знайдете гороскопи, в яких вам напророкують серйозні і невирішувані проблеми, невиліковні хвороби і трагедії. Тому гороскопи мають заспокійливу дію, такий собі вербалізований седативний препарат за принципом "усе буде добре!". А далі вже у свої права вступає "ефект плацебо" - принцип порожньої таблетки, яка непогано допомагає тим, хто справді вірить. Адже, як ви човен назвете, так він і попливе.

Причина 2. Ми чекаємо покарання, переборюючи почуття провини

Так улаштована людина, що, незалежно від того, вірить вона в Бога чи ні, однаково підсвідомо вірить у якусь вищу справедливість, у те, що за будь-який її "злочин" буде "покарання". Людина міркує так: якщо в минулому я десь якось нагрішила, то в майбутньому мені доведеться заплатити за це, і я обов'язково дістану заслужене покарання. Почуття провини змушує нас підсвідомо вимагати від Всесвіту відплати. Коли людина читає гороскоп і не бачить у ньому свого "покарання", а ним, звичайно вважають хвороби, бідність, самотність тощо, то це ніби скасовує сам "злочин", обіцяючи своєрідну "індульгенцію" і свободу від "гріха". Гороскопи складають так, що погані передбачення досить завуальовані: "будьте обережніші", "несприятливий день для покупок і подорожей", що в цілому дає нам загальну позитивну картину нашого майбутнього і знімає тривогу за минулі помилки й гріхи.

Причина 3. Зняття відповідальності за рішення і майбутні події свого життя

Багатьом людям важко нести тягар відповідальності за своє життя, і нерідко їм допомагають у цьому прогнози й передбачення. Адже отримати прогноз - це майже як монетку підкинути: відповідальності жодної, а питання вирішене. От сумнівається людина, чи йти їй з обридлої роботи, а тут нате вам - "у новому році у вашому житті відбудуться значні зміни, вас чекає перспективна робота і кар'єрне зростання". І людина зважується, адже навіть у гороскопі написано! І часто влучає в ціль, бо причина такої удачі випливає з наступної причини.

Причина 4. Встановлення зв'язку зі своїм несвідомим

Так, гороскопи в більшості ґрунтуються на архетипних символах, які є в несвідомому будь-якої людини і підкоряються законам колективного несвідомого. Ці символи, як правило, допомагають нам внутрішньо усвідомити процеси, які заважають або допомагають нам бути щасливими. Людям властиво у величезному тексті гороскопу знайти й зафіксуватися на темах і опорних точках, які важливі саме їй і саме в цей момент часу. Ми забуваємо все, що нас не торкнулося, і міцно запам'ятовуємо те, що для нас важливо, усвідомлюємо ми це чи ні. Часто один рядок у гороскопі може стати девізом і символом року для людини, яка саме цього й хотіла, але боялася собі признатися.

Тобто гороскопи допомагають тим, хто сумнівається: "одружіться - це найкращий рік з найближчих десяти для одруження!". Ну як у таке не повірити, якщо дівчина - ось вона, і давно вже треба щось вирішувати? Адже навіть найрозважливіші люди не ухвалюють рішень, виходячи з твердої логіки, а отже, часто ми вчиняємо ірраціонально, під впливом емоцій, почуттів, вірувань і неусвідомлених прагнень, яким Фрейд дав назву "несвідоме". Тому найчастіше створення індивідуального передбачення або астрологічного прогнозу більше схоже на сеанс психоаналізу з гороскопом у руках. І якщо порівнювати гороскоп із психоаналізом, то, як і під час психоаналітичної консультації, з його допомогою люди (з розмитими уявленнями про своє майбутнє) можуть чіткіше зрозуміти, чого вони все-таки хочуть, чого так сильно прагнуть.

Причина 5. Гороскопи пояснюють і раціоналізують нам наші невдачі

Мало які люди перечитують гороскопи на минулий рік, а ті, хто перечитує, однаковою мірою може знайти і збіги, і розбіжності. Але в той момент, коли ми читаємо передбачення на майбутнє, ми намагаємося скласти як пазли збіги: так, цей рік буде кращим, так, минулий був гірший, але це все тому, що я Риба, а Рибам, народженим у рік Кролика, тільки в наступному році почне щастити. Треба почекати, усе налагодиться. Ми думаємо, що дивимося на свій гороскоп об'єктивно, але насправді інтерпретуємо його під уже наявну дійсність і знижуємо частку особистої відповідальності за події нашого життя. Нехай за всі ці речі відповідають Сатурн і Венера, та й Місяць сьогодні не той - ось у чому причина!

Причина 6. Ми водночас і боїмося, і прагнемо змін, а гороскопи знижують тривогу з цього приводу

У часи змін, а зараз у нас саме такий час, інтерес до передбачень і гороскопів помітно зростає. Це пояснюється тим, що сьогодення здається людям в'язкою субстанцією, з якої можна виборсатися лише відштовхнувшись від чогось, зіпершись на щось більш значуще, ніж сьогодення, швидше за все - на віру у перспективи, у майбутнє, у розвиток. Читаючи гороскопи, ми немов експериментуємо: нам цікаво, збудуться передбачення чи ні. А будь-які передбачення відповідають на найголовніше людське запитання: чи буду я завтра? І почувши - так, будеш, і з тобою буде це і це, людина заспокоюється, у неї з'являється завтрашній день, способи розвиватися і контролювати своє майбутнє. Адже зрозуміти, від кого залежить наше життя, - суть усіх екзистенціальних пошуків. І якщо гороскоп не віщує нам нічого доброго, то як не кинути виклик долі й не довести, що успіх, любов і наявність чудес - це твій особистий вибір.

Непередбачуваність нашого майбутнього, злети й падіння, пошуки істини й сенсу нашого існування - усе це частина важливих життєвих обставин, з яких життя і складається. Майбутні події нашого життя - це тільки факти, якісь історії з майбутнього, які можуть трапитися чи не трапитися. Та важливішим за всі перипетії на нашому шляху є відчуття щастя, яке не прописане в гороскопах, не є частиною передбачень і, на жаль, ніким і нічим не гарантоване: ні Сатурном, ні Марсом, ні Венерою. Гороскопів, що обіцяють щастя, немає, бо щастя - це коли тобі нічого не треба в цей момент, окрім того, що вже маєш.