UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бути гарним не заборониш

Батьки дуже заклопотані й зазвичай випадково виявляють наслідки дитячих експериментів над тілом: порожні блістери від пігулок, шприци або ще гірше - невтішні діагнози.

Автор: Валерія Савченко

Зовнішність - певно, один з основних критеріїв прийняття чи не прийняття в підлітковому середовищі. Зазвичай школярі починають своє самовдосконалення із зачісок. Згодом їхні експерименти стають сміливішими - пірсинг, тату, тунелі у вухах тощо.

Світ змінюється, однак людські комплекси незмінні. Ми плекаємо їх у собі й своїх дітях. Саме комплекси й низька самооцінка, крім природного бажання мати гарний вигляд, дають змогу процвітати індустрії краси. У глянці й на ТБ -просто-таки засилля: худі моделі, "ікони стилю", силіконові діви, гламурні зірки й мачо всіх мастей... Але чи врятує світ така краса?

Дорослі не можуть встояти перед спокусою щось підтягти, десь відрізати або з'їсти "молодильне яблучко", забуваючи про почуття міри. Що вже казати про підлітків? Заради краси дівчата приймають сумнівні препарати для схуднення, випробовують різні дієти, нарощують нігті й волосся, зловживають косметикою, а хлопці розписують себе татуюваннями, "будують" ідеальне тіло в "качалці". Дівчата невтомно борються із зайвою вагою, а субтильні юнаки, навпаки, мріють наростити масу, щоб здаватися сильнішими, більш мужніми й сексуальними. Погано те, що всі мріють про блискавичний результат. Регулярні заняття спортом - це занадто довга, виснажлива праця, треба знайти заповітну пігулку, аби скоротити шлях до успіху. І такі пігулки знаходять, та платити за таку легковажність доводиться здоров'ям.

Нині одним з основних джерел інформації став Інтернет. Соціальні мережі й різні форуми замінюють обговорення проблем у сімейному колі. Батьки дуже заклопотані й зазвичай випадково виявляють наслідки дитячих експериментів над тілом: порожні блістери від пігулок, шприци або ще гірше - невтішні діагнози. На спроби прояснити ситуацію батьки лише зверхнє: "не парся, все одно не зрозумієш", "розслабся, я вже сам знаю, як треба". Представникам епохи чорно-білих телевізорів непросто знаходити спільну мову з "просунутими" юзерами сучасних гаджетів. Але цей діалог конче потрібен.

Підліток у тренажерному залі

"Нещодавно в 16-річного сина в кімнаті знайшла банки з якимись порошками й капсулами. Син сказав, що приймає їх уже три місяці за рекомендацією тренера. Вміст банок я висипала в унітаз, із сином провела виховну роботу, він пообіцяв більше не вживати цієї хімії і змінити зал. Але мене тривожить: чи не могли ці препарати якось негативно вплинути на його здоров'я?"

- Тривога мами в цьому випадку зрозуміла, - каже інструктор з фітнесу Олександр Клименко, - але не слід панікувати. Для початку треба було з'ясувати, що саме містилося в банках, вивчити маркування й порадитись із фахівцями. Принаймні слід розуміти різницю між спортивним харчуванням та анаболічними стероїдами. Навряд чи тренер міг порекомендувати підліткові щось небезпечне для здоров'я. Перш ніж забороняти, спробуйте знайти контакт з дитиною. Син може пообіцяти що завгодно, але продовжувати приймати препарати потайки від батьків.

Спортивне харчування - це препарати й харчові концентрати, розроблені для людей, які активно займаються спортом. Вони призначені для поліпшення спортивних показників: підвищення сили й витривалості, збільшення м'язової маси тощо.

Але їх слід добирати індивідуально, вони мають бути якісними, правильно збалансованими. Сьогодні на ринку представлено безліч спортивних добавок, але далеко не всі справді якісні й рекомендовані підліткам.

Найефективнішим видом фізичних навантажень для хлопців 14-16 років є плавання. Саме воно дасть змогу максимально швидко сформувати гарну спортивну поставу з широкими плечима й рельєфним пресом. Використання тренажерів допускається, але суворо з робочою вагою, що не перевищує 50% ваги тіла.

Заняття мають тривати не більше години, а якщо поєднувати їх з іншими видами спорту, то 45 хвилин. Зростаючому організму ні в якому разі не можна давати навантаження на хребет. Тому такі вправи, як присідання зі штангою, жим сидячи й стоячи, підліткові не підходять. Дуже корисні віджимання, підтягування, біг, ходьба. Дитина, яка займається в тренажерному залі, повинна повноцінно харчуватися, не менше ніж 4-
5 разів на день.

Робота над помилками

Якщо дитина вирішила піти до тренажерного залу, спробуйте підтримати її інтерес і прагнення вести здоровий спосіб життя. А щоб результат став максимальним, розповідайте про найпоширеніші помилки, яких припускаються її ровесники під час тренувань.

Неправильний раціон

Юні спортсмени фокусуються лише на нарощуванні м'язів за допомогою тренажерів, але забувають при цьому правильно харчуватися. Вони думають, що спортивне харчування може замінити корисні продукти.

Відсутність структури тренувань

Підлітки приходять до залу з бажанням тренуватися, не маючи ані найменшого уявлення, з чого почати, і що саме вони збираються качати. У більшості випадків вони тренують ті ж м'язи, які того дня качають їхні друзі. Найчастіше забувають приділяти увагу спині й ногам, зосереджуючись на руках і грудях. І, отримавши за кілька тижнів незначні результати, покидають тренуватися.

Неправильна техніка
виконання вправ

Часто хлопці прагнуть підняти занадто велику вагу, роблячи швидкі, різкі рухи, щоб "переплюнути" свого приятеля, який також не володіє правильною технікою виконання. Такі "показові" виступи можуть призвести до травмування.

Нерегулярні тренування

Підлітки дуже радіють, коли бачать перші результати, але щойно м'язи перестають збільшуватися, втрачають інтерес до занять. І якщо дати м'язам час розслабитися через пропущені тренування, вони повернуться до своїх первісних розмірів. Щоб мати результат, слід чітко дотримуватися програми тренувань, режиму харчування й давати організму час на відновлення.

Відсутність повноцінного сну

Сон - одна з основних форм відновлення сил, яких потребує організм. Під час сну організм продукує найбільше гормону росту й тестостерону, що сприяє відновленню й збільшенню м'язової маси. Спати потрібно не менше ніж вісім годин.

Забагато спортивних добавок

Бажаючи наростити м'язи й стати сильнішими, підлітки занадто покладаються на всілякі добавки. А вони не допоможуть без детально розробленого комплексу тренувань і правильної програми харчування. Добавки забезпечують організм поживними речовинами, яких не можна одержати з їжі, але вони не можуть замінити повноцінного раціонального харчування.

Порушення режиму

Вечірки до ранку негативно вплинуть на результати тренувань. У більшості випадків протеїнові напої замінюються алкогольними, а курка з рисом - чіпсами, сухариками й фаст-фудами.

Відволікаючі фактори

Підлітки часто ходять до залу в компанії друзів, і тренування зазвичай перетворюються на посиденьки. Вони полюбляють розмовляти по мобільному телефону, писати повідомлення, раз у раз відволікаючись від занять. Телефон краще вимкнути й сконцентруватися на тренуванні.

Перевантаження й недостатня перерва між тренуваннями

Часом тинейджери не можуть вчасно зупинитися - у гонитві за м'язистим тілом вони можуть перестаратися. Ось чому і батьки, й інструктор повинні за цим стежити. Якщо підліток займається якимось видом спорту, це не означає, що тренажери йому протипоказані. Головне, щоб було не більше п'яти тренувань на тиждень, і щоб вони не припадали на один день.

Уроки хімії

Окрім спортивного харчування, ваша дитина може захопитися шкідливими хімічними препаратами. Згідно з останніми статистичними дослідженнями, проведеними у штаті Міннесота, кожен 20-й підліток бодай раз у житті вживав анаболічні стероїди для збільшення м'язової маси. Крім того, майже 30% підлітків вживали протеїн, а близько 10% - креатин. В Україні такої статистики немає. У США анаболічні стероїди належать до сильнодіючих препаратів, і придбати їх в аптеці можна лише за спеціальним рецептом. В Україні поширення цих препаратів теж заборонено, але досить відкрити Інтернет, і ви зможете без проблем купити їх нелегально. Зберігання вдома анаболічних стероїдів прирівнюється до зберігання наркотиків і є протиправним діянням. Старші хлопці, з якими школярі зустрічаються в тренажерних залах, переконують спробувати анаболічні стероїди, запевняючи, що ніякої шкоди вони не завдадуть. Хоча їхній вплив на організм 14-річної дитини набагато перевершує дію препарату в 18-річному віці, заявляє доктор Лінн Гольдберг з університету охорони здоров'я в Портленді. В 14 років відбувається природне різке збільшення концентрації статевих гормонів у плазмі крові, пов'язане з початком періоду статевого дозрівання. Організм у цьому віці дуже чутливий до статевих гормонів, тому ефект їх застосування набагато сильніший. Крім того, статеві гормони закривають зони росту в кістці, сповільнюючи тим самим ріст тіла людини в довжину, і негативно впливають на функцію печінки, змушену утилізувати велику кількість статевих гормонів. Препарати здатні також змінювати поведінку дитини, роблячи її грубою й агресивною.

Збільшення рівня тестостерону в організмі чоловіка підвищує рівень агресії - така вже природа тестостерону. Саме з цієї причини чоловіки агресивніші за жінок. Більше того, різке набирання маси, особливо м'язової, означає різкий стрибок навантаження на серце. Серце має забезпечити нові м'язи кров'ю. А оскільки клітини м'язів споживають багато кисню, тобто вимагають більшого припливу крові, ніж, скажімо, жирова тканина, серце має працювати в більш напруженому режимі.

Тривале вживання анаболічних стероїдів може викликати гепатит і цироз печінки, неврологічні проблеми, загальмованість, а при скасуванні препарату - ожиріння.

Гольдберг запевняє: щоб запобігти вживанню підлітками анаболічних стероїдів, потрібні потужна соціальна реклама й випуск офіційного препарату, який має безпечний для здоров'я склад. Професор радить підліткам узагалі не використовувати спортивних добавок, оскільки препарати найчастіше поширюються нелегально, і немає жодної гарантії, що компоненти, які містяться в добавці, відповідають зазначеним на упаковці і є безпечними. Перш ніж відвідувати тренажерний зал і, тим більше, вживати якісь препарати, слід обов'язково проконсультуватися з лікарем. Або хоча б прочитати якнайбільше інформації на цю тему. Не менш важливо, щоб тренування проходили під керівництвом досвідченого тренера, а не дилетанта.

Настає момент, коли доводиться визнати, що ваша дитина виросла, і ви вже не в змозі її контролювати. Вона сама несе відповідальність за свої рішення. Тільки довіра й взаємна повага допоможуть вам стати друзями, і підліток не матиме бажання щось від вас приховувати.