Російські вплив та дезінформаційні кампанії в ЄС становлять значну загрозу для чесності майбутніх виборів до Європарламенту, вважає комітет із закордонних справ, оборони та безпеки Сенату Чехії. Про це повідомляє Euractiv.
Висновок комітету оголосив його голова Павел Фішер. Звіт з'явився після нещодавніх викриттів щодо діяльності медіакомпанії Voice of Europe, яка поширювала російську пропаганду в ЄС. Компанію внесли до санкційного списку Євросоюзу.
На думку комітету, російське втручання не тільки ставить під загрозу вільне прийняття рішень, а також є неприпустимим порушенням прав громадян країн Європейського Союзу.
Говорячи про Voice of Europe, Фішер заявив, що ця медіакомпанія намагалася впливати на публічні дебати в Чехії та інших країнах ЄС за гроші Російської Федерації, працювала проти інтересів Чеської Республіки, а також систематично поширювала російську пропаганду.
Комітет отримав інформацію про Voice of Europe безпосередньо від Служби інформації з питань безпеки Чехії під час закритого засідання.
У висновку висловлюється стурбованість тим, що Словаччина надала міжнародний захист проросійському політику і медіамагнату, який стоїть за Voice of Europe, Артему Марчевському.
Наприкінці березня чеський уряд додав Марчевського до санкційного списку разом з Voice of Europe і кумом Путіна Віктором Медведчуком. Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив тоді, що Медведчук за допомогою Марчевського організував проросійські мережі впливу через Voice of Europe, зокрема, для поширення дезінформації та підкупу європейських політиків.
Комітет також обговорив поточне розслідування вибухів на складі боєприпасів у Врбетицях у 2014 році. Слідство вважає, що вибухи, які призвели до загибелі двох громадян Чехії, організували офіцери російської військової розвідки для зриву постачання боєприпасів.
"Ми вважаємо терористичну атаку, здійснену російськими солдатами, які перебувають на службі на нашій території, грубим порушенням суверенітету й безпеки Чеської Республіки та актом ворожості, від якого Чеська Республіка зобов'язана захищатися", - сказав Фішер.
Раніше повідомлялося, що прокуратура Бельгії розслідує ймовірне втручання Росії у майбутні вибори до Європарламенту на підставі даних розвідувальних служб. Слідчі встановили, що російські групи намагаються втручатися в європейські вибори, аби просунути проросійських кандидатів і таким чином послабити європейську підтримку України.
Західні країни неодноразово звинувачували агентів Кремля у використанні соціальних мереж та інтернету для поширення неправдивої або оманливої інформації, просування наративу Росії або спроб вплинути на громадську думку під час виборчих кампаній.