Парламент Угорщини 12 грудня ухвалив закон про «захист національного суверенітету» – керівна партія «Фідес» Віктора Орбана намагається захистити ним свою владу від політичного втручання з боку іноземних осіб або груп. Новий закон, який був ухвалений 141 голосом при 50 проти (у Орбана в парламенті дві третини голосів).
«З 1 лютого буде створено новий орган влади – Управління захисту суверенітету, яке, по суті, може контролювати всіх, хто, за припущеннями, загрожує суверенітету Угорщини», повідомляє видання Telex, додаючи, що залишається сумнівним, що саме є загрозою, адже її можна тлумачити дуже широко.
За заборонене іноземне фінансування партій або груп, які беруть участь у виборах, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років.
Раніше від ухвалення цього закону попросив відмовитися Єврокомісар з прав людини, який заявив, що закон дозволить новому органу запитувати конфіденційні дані та приватну інформацію у будь-кого без належного нагляду. Посол США в Угорщині також неодноразово критикував закон, порівнюючи його з російським «законом про іноземних агентів».
«Суверенітет Угорщини буде порушений – і це також несе підвищений ризик для національної безпеки – якщо політична влада потрапить до рук осіб або організацій, залежних від будь-якої іноземної держави, організації або особи», – йдеться в законі.
Орбан, який перебуває при владі з 2010 року, заперечує звинувачення у підриві демократії в Угорщині.
Нагадаємо, Орбан заявив у листопаді, що на його державу в найближчі місяці чекає «серйозна політична боротьба» в межах Європейського Союзу – він збирається «виправити помилку» щодо рекомендації Єврокомісії розпочати переговори про вступ України в ЄС. Орбан блокує виділення фінансової допомоги Україні від ЄС обсягом 50 млрд євро, а також може заблокувати початок переговорів про вступ України до ЄС, рішення щодо якого має бути ухвалене 14-15 грудня.