Розвідка Угорщини шпигувала за офіційними особами Європейського Союзу, які відвідували країну, проводячи обшуки в їхніх готельних номерах та записуючи їхні телефонні розмови, йдеться в спільному розслідуванні угорського центру журналістських розслідувань Direkt36 і бельгійської газети De Tijd.
Автори матеріалу повідомляють, що Інформаційний офіс Угорщини, який можна вважати еквівалентом американського ЦРУ, зосередився на слідчих Європейського офісу по боротьбі з шахрайством (OLAF), який свого часу перевіряв угорську компанію, що належить зятю прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
У доповіді наводяться приклади з 2015 по 2017 рік, коли за посадовими особами ЄС, які працювали в OLAF, фізично стежили під час поїздок автомобілями та прослуховували їхні телефони.
Журналісти зазначають, що юридично ІН збирає інформацію переважно з-за кордону, наприклад, про терористичні організації, екстремістські групи, розповсюдження хімічної зброї та інші загрози національній безпеці, однак низка джерел, знайомих з внутрішньою роботою угорської розвідки розповіли, що після того, як у 2012 році служба перейшла під контроль Яноша Лазаря - колеги прем'єр-міністра Віктора Орбана по партії «Фідес», все більше уваги почали приділяти шпигунству за інституціями ЄС.
Інсайдери зазначають, що в ІН було створено майже цілий підрозділ для шпигунства за інституціями ЄС. Одним із найпоширеніших методів є збір інформації через угорських громадян, які працюють в інституційній системі ЄС - або за їхньої свідомої співпраці, або шляхом шпигунства за ними без їхнього відома.
Так, у деякі періоди майже за всіма делегаціями ЄС, які відвідували Угорщину, велося стеження. Це включало таємний обшук готельних номерів європейських чиновників, коли вони перебували в дорозі, і завантаження даних із ноутбуків, які вони залишали в номерах.
«Держава-член ЄС, як правило, має бути дружнім середовищем. Система не розрахована на ситуацію, коли країна-член стає ворожою», - заяви журналістам чиновник ЄС, який знає деталі шпигунської діяльності.
Також журналісти описують, що влітку 2018 року в офісах IH в Угорщині відбувся рейд, який був частиною боротьби за владу в уряді Орбана.
Тоді після перемоги на парламентських виборах ІН стала підзвітна міністру закордонних справ Петеру Сіярто. Він у свою чергу викликав вищих посадових осіб розвідки до свого міністерства та повідомив, що група з приблизно 30 осіб має отримати доступ до кожного документа у структурі.
За даними журналістів, команда слідчих провела кілька тижнів у штаб-квартирі IH, допитуючи персонал, обшукуючи архіви та вилучаючи комп’ютери. Схоже, слідчі шукали конкретні конфіденційні файли, як от дані у справі про компанію зятя Орбана, але врешті-решт не знайшли нічого. Автори матеріалу зазначають, що «офіцери ІН, яких допитували, зберігали мовчання та «відмовлялися зраджувати своє начальство».
«Рейд головним чином вказує на серйозну недовіру, яка виникла в ті роки між кількома впливовими урядовцями. Це було внутрішнє випробування на міцність щодо того, хто може отримати та використати інформацію з IH. Восени 2018 року кілька керівників служби були звільнені», - йдеться в розслідуванні.
Водночас після рейду шпигунство проти інституцій та персоналу ЄС не припинилося. Розвідувальна інформація збиралася як в Європейській комісії, так і в Раді ЄС, головним чином через працівників структур.
Угорщину уже давно звинувачують у зломі телефонів журналістів, активістів і опозиційних діячів, а у 2021 році угорський депутат визнав, що уряд придбав ізраїльське шпигунське програмне забезпечення. Раніше цього року депутат Європарламенту, який критикував Угорщину, також зазнав кібератаки.
Водночас керівник прес-служби офісу глави уряду Угорщини Віктора Орбана Берталан Хавасі заявив у коментарі Politico, що не коментуватиме фейкові новини.