Єврокомісари заявили депутатам Європарламенту, що виконавча влада ЄС все ще не готова розблокувати мільйони євро для Угорщини, пише Euractiv.
Угорщина досі чекає на отримання коштів зі створеного після початку пандемії COVID-фонду ЄС з відновлення та стійкості у розмірі 700 мільйонів євро. Європейська комісія, у свою чергу, заявила, що кошти не будуть виділені, допоки уряд Віктора Орбана не вирішить давні питання щодо упередженості та проблем із верховенством права.
Виступаючи в Європейському парламенті у вівторок, 21 листопада, комісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс привітав представлений у червні новий угорський закон, який спрямований на вирішення занепокоєння ЄС щодо незалежності судової системи, назвавши його «важливим кроком у правильному напрямку».
«Однак це ще не кінець процесу. Угорщина також має завершити супутні кроки імплементації», – сказав він.
Комісар з питань бюджету Йоганнес Хан сказав членам Європарламенту, що в Угорщині вже відбулися деякі важливі зміни. Наприклад, тепер в країні діє орган з питань доброчесності, з’явились способи оскаржити рішення прокурора не продовжувати справу, а OLAF [Європейський офіс по боротьбі з шахрайством] має посилені структури співпраці в Угорщині.
Він додав, що особливо інтенсивним є діалог з Угорщиною щодо питань запобігання ризикам конфлікту інтересів у правліннях трастів, що становлять громадський інтерес та обсягу повноважень новоствореного органу доброчесності.
Дебати в парламенті відбулися після того, як партія Орбана «Фідес» подала до парламенту законопроєкт про захист національного суверенітету. Він, на думку Будапешта, має захистити країну від того, що Угорщина назвала «неправомірним політичним втручанням іноземних осіб або груп».
Законопроект супроводжував запуск кампанії, яка різко критикує президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн.
«Очевидно, що Угорщина не досягла ефективного чи достатнього прогресу у виконанні умов щодо незалежності судової влади. Насправді, здається, уряд Угорщини докладає більше зусиль для саботування та зриву реформ, ніж для їх реалізації», – сказав Єрун Ленаерс, депутат від ЄНП.
Останніми тижнями угорські офіційні особи зазначили, що їхня підтримка нової допомоги ЄС для України може залежати від того, чи виділить їм Комісія кошти. Раніше цього тижня Орбан надіслав листа президенту Європейської ради Шарлю Мішелю з вимогою «негайного обговорення» і закликав інших лідерів ЄС переглянути програми допомоги Україні та режим запроваджених проти Росії санкцій.
Уряд Орбана також розпочав публічні консультації, в яких планує дізнатися думку угорців щодо необхідності надавати Україні подальшу допомогу, доки Угорщина не отримає кошти.
«Зловживання правом вето для шантажу — це цинічна і ганебна практика, яку слід скасувати, а не винагороджувати. Україна потребує нашої допомоги, і Україна має отримати нашу допомогу, і ЄС має знайти способи надати цю допомогу Україні, не винагороджуючи демонтаж верховенства права в Угорщині», — сказав Ленаерс.
Балаж Хідвегі, депутат Європарламенту від «Фідес», у свою чергу заявив, що відмова ЄС виділити кошти є «чистим шантажем».
«Незалежно від того, що робили ліві (в парламенті), ми захищатимемо суверенітет Угорщини», — сказав лідер делегації «Фідес» Тамаш Дойч журналістам у Страсбурзі після дебатів.
Будапешт звинувачує Київ у порушенні прав нацменшин і погрожує блокувати початок переговорів із Брюсселем про вступ України до ЄС.
Як у цій ситуації нашій країні зняти загрозу з боку уряду Віктора Орбана? Піде Київ на поступки Будапешту, прагнучи розпочати переговори з Брюсселем? Чи дотримуватиметься принципу «ні кроку назад», перекладаючи на Європейський Союз відповідальність за розв’язання угорської проблеми?
Чи готові в Києві піти на компроміси — читайте в статті Володимира Кравченка «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України».