У новій доповіді Комітету з питань оборони парламенту Швеції, яка досі не стала членом НАТО, зазначається, що збройний напад на неї з боку Росії не можна виключати – незважаючи на війну РФ в Україні. У Росії все ще є потенціал для проведення операцій проти Швеції, йдеться у доповіді, передає SVT.
«Звіт є чітким сигналом для Росії. Тепер ми відповідаємо їй більш гострими, ніж будь-коли, формулюваннями», – сказав SVT один з тих, хто працював над звітом.
Звіт Комітету з питань оборони має назву Allvarstid. За словами джерел SVT, це відсилка до звіту про оборонну готовність 1939-1945 років, коли Швеція також перебувала під такою ж загрозою вторгнення.
Основні тези щодо Росії у звіті, який буде презентовано 19 червня у парламенті:
- «Не можна виключати збройного нападу на Швецію. Також не можна виключити, що проти Швеції може бути застосована військова сила або подальші погрози застосування такої сили».
- «Росія не знизила поріг застосування військової сили і демонструє високий політичний і військовий апетит до ризику. Здатність Росії проводити повітряні, морські або ядерні операції проти Швеції залишається незмінною. Росія також має можливість діяти за допомогою спеціалізованих підрозділів».
«Загальна думка під час підготовки звіту була такою, що він є нагальним, і ми сподіваємося, що цей звіт також надішле сигнали структурам оборони про те, що зараз серйозний час, час діяти», – говорить джерело, знайоме з роботою над звітом.
У звіті викладено нову доктрину політики безпеки. До подання заявки на вступ до НАТО Швеція будувала свою безпеку на декларації солідарності з іншими країнами Північної Європи і ЄС.
«Зараз декларація солідарності замінена заявою про те, що «життєво важливим інтересом національної безпеки Швеції є відстоювання незалежності, суверенітету і територіальної цілісності нашої країни. Ми готові використовувати збройну силу для захисту нашої країни, нашого населення, нашої демократії, нашої свободи і нашого способу життя. Це нова доктрина політики безпеки, і це в контексті членства в НАТО», – повідомило поінформоване джерело.
Звіт Комітету з питань оборони про політику безпеки є проміжним і він ляже в основу остаточного звіту, що визначить напрямок розвитку шведської оборони до 2030 року.
Нагадаємо, що Швеція та Фінляндія разом подали заяви на вступ до НАТО. Фінську заяву схвалили всі країни-члени Альянсу, а швецьку заблокували Туреччина та Угорщина. Анкара висуває перед Стокгольмом умови, а Будапешт їй підігрує.
«Той факт, що Швеція має певні очікування, не означає, що ми виправдаємо ці очікування», – заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, коментуючи можливість схвалення вступу Швеції до НАТО на липневому саміті Альянсу.
При цьому у травні президент США Джо Байден спрогнозував вступ Швеції до НАТО «найближчим часом», після того, як натякнув на можливу угоду, спрямовану на подолання опору Туреччини. На початку червня прем’єр та міністр оборони Швеції заявили, що країна дозволить НАТО базувати війська на своїй території ще до того, як вона формально приєднається до оборонного Альянсу.