Служба державної безпеки (СДБ) Латвії розпочала кримінальний процес проти депутатки Європарламенту Тетяни Жданок, яку підозрюють у співпраці зі спецслужбами РФ, повідомляє Delfi.
Подробиць Служба державної безпеки країни не надала.
СДБ оголошувала про проведення оцінки оприлюдненої в ЗМІ інформації про можливі зв'язки Жданок з російськими спецслужбами наприкінці січня. Кримінальний процес проти євродепутатки розпочався ще 22 лютого.
Витік електронного листування показав, що Жданок щонайменше з 2004 року звітувала про свою діяльність співробітникам російської ФСБ, а також просила кошти на організацію заходів. Сама євродепутатка співпрацю з органами РФ заперечує.
Розслідування на основі цього листування в січні опублікували The Insider, Re: Baltica, Delfi та Expressen. Жданок тоді не заперечувала справжність електронних листів, але підкреслила, що вважає неприйнятним коментування змісту особистих документів, отриманих внаслідок зламу.
Після публікації розслідування Жданок також заявила, що злам особистої електронної пошти без дозволу правоохоронних органів вважається крадіжкою персональних даних, а це є кримінальним злочином.
Більшість листів, про які йдеться у розслідуванні, були надіслані до 2016 року, коли в Латвії ухвалили закон про кримінальну відповідальність за допомогу іноземній державі, таким чином вони не можуть бути основою для кримінальної справи.
В СДБ Латвії пояснювали, що закон передбачає відповідальність за допомогу іноземній державі або іноземній організації у спрямованій проти Латвії діяльності лише з 2016 року й застосувати його заднім числом не можна. Однак, як повідомляється, був принаймні один лист, надісланий ймовірному агенту РФ після 2016 року.
Мандат Жданок як депутата Європарламенту спливає цього року. Раніше повідомлялося, що її виключили з європейської фракції "Зелених" після того, як вона відмовилася засудити війну РФ проти України. Жданок позиціонує себе як захисниця прав росіян у Латвії. Євродепутатка заявляла, що її "не вдасться залякати".
Як пише FT, російські спецслужби — ГРУ, ФСБ та СЗР перегрупувалися й перебудували свою шпигунську роботу. Пріоритети залишилися тими самими, що й до війни проти України — викрасти західні секрети, внести розкол до лав НАТО і підірвати підтримку України. Однак методи стали більш винахідливими, щоб компенсувати зруйновані мережі шпигунства в Європі та обійти обмеження на роботу росіян на континенті.
Однією з найзначніших змін у діяльності Кремля, схоже, стало більш активне використання "проксі-суб'єктів" розвідувальної діяльності. Зокрема, в російських таємних операціях тепер беруть участь іноземні громадяни зі сфери політики, бізнесу та організованої злочинності.