Країни ЄС обговорюють створення фонду в розмірі 500 млрд євро для спільних оборонних проєктів і закупівель озброєнь, використовуючи ринки облігацій для збільшення витрат в очікуванні повернення Дональда Трампа в Білий дім.
Погроза Трампа позбавити американських гарантій безпеки союзників по НАТО, які недостатньо витрачають коштів на оборону, підштовхнула європейські столиці до вивчення більш радикальних варіантів фінансування оборони, в тому числі спільних запозичень, проти яких виступали в Німеччині, Нідерландах і Данії, повідомляє Financial Times.
Високопоставлені європейські чиновники кажуть, що облігації будуть забезпечені національними гарантіями країн, які вирішили брати участь у цьому проєкті. Модель фінансування фонду буде відкрита для держав, що не входять до ЄС, наприклад, Великої Британії та Норвегії. Водночас держави ЄС, які не бажають брати участь у фонді, зможуть залишитися при своїй позиції.
"ЄС вивчив безліч способів фінансування додаткових проєктів, і міжурядовий фонд став найбільш амбітним варіантом, що розглядається", — йдеться в газеті.
Європейському інвестиційному банку буде запропоновано взяти на себе технічну роль, допомагаючи адмініструвати спеціальний цільовий механізм і управляти казначейськими функціями.
Обмеження ЄС на використання спільних фондів у військових цілях не будуть застосовуватися, а нейтральні у військовому плані країни-члени, такі як Австрія, Мальта, Ірландія та Кіпр, зможуть відмовитися від участі, не накладаючи вето на план.
Раніше новий керівник промисловості ЄС й водночас колишній міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне закликав до стратегії "Європа понад усе" для ключових бізнес-секторів, намагаючись запобігти тому, щоб країни-члени ЄС стали жертвою потенційної глобальної торговельної війни, спровокованої Дональдом Трампом. Він вважає, що Європа повинна діяти в "наступі", щоб просувати свої стратегічні бізнес-інтереси й уникнути "захоплення" субсидованим імпортом з Китаю.