Згідно з проектом передвиборчого маніфесту Європейської народної партії (ЄНП), наступний склад Єврокомісії має повністю змінити підхід до зовнішньої та оборонної політики. Зокрема, пропонується створення окремої посади комісара з питань оборони та трансформація посади головного дипломата ЄС, яку наразі займає соціаліст Жозеп Боррель, повідомляє Euractiv.
Найбільша в Європарламенті Європейська народна партія, яка також є політичним домом для президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, традиційно виступає за інвестиції в європейську, а також трансатлантичну, оборонну промисловість і збройні сили.
Посаду головного дипломата ЄС пропонують трансформувати у посаду міністра закордонних справ Союзу, а також призначити Раду європейської безпеки на його підтримку, щоб ЄС міг швидко реагувати на міжнародні кризи і послідовно виконувати свої зовнішньополітичні рішення.
У маніфесті не уточнюється, як процес відбору буде працювати на практиці.
"Представники з питань зовнішньої політики, які досі призначалися соціал-демократами, часто не справлялися зі своїми обов'язками", - йдеться в документі.
Посада головного дипломата ЄС з самого початку перебувала в руках представників соціал-демократів, тоді як правоцентристська ЄНП “контролювала” Європейську раду, Європарламент та Європейську комісію.
Європейська народна партія, однак, хоче надати виконавчій владі ЄС більшу роль в оборонній політиці, призначивши комісара з питань оборони, на якого буде покладена робота, яку зараз виконують як Боррель, так і комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, відповідальний за оборонну промисловість Союзу.
"Нам необхідно створити посаду комісара з питань оборони. Ця роль дозволить краще координувати питання оборони в межах компетенції ЄС, сприяти співробітництву і, водночас, забезпечити наявність оборонного бюджету ЄС у розмірі щонайменше 0,5% ВВП ЄС на додаток до національних бюджетів", - йдеться в документі.
Інвестування 0,5% ВВП блоку в оборону становитиме близько 100 мільярдів євро - стільки ж, за словами Бретона, ЄС повинен інвестувати в оборонну промисловість.
На додаток до необхідності інвестувати більше в оборонну промисловість, зменшуючи фрагментацію армій, ЄНП вважає, що наступний семирічний бюджет ЄС повинен забезпечити ресурси для інновацій і задоволення військових потреб, також Союз повинен посилити можливості з виробництва озброєнь і військову мобільність.
Цей заклик не є новим для правоцентристів, інші європейські політики вже говорили про необхідність створення нової посади.
"Зрештою, ми повинні створити єдиний оборонний ринок", - йдеться в проекті маніфесту. Ця ідея схожа на погляди Єврокомісії напередодні презентації пропозицій щодо нової оборонної стратегії ЄС.
Однак ЄНП не забуває і про співпрацю з США, єдиним партнером, згаданим у порядку денному кількох ініціатив, зокрема, таких як європейська протиракетна оборона і ядерний щит.
ЄНП також підтримує дискусію про заміну принципу консенсусу при прийнятті рішень у сфері зовнішньої та оборонної політики на голосування кваліфікованою більшістю. Група з дев'яти країн-членів раніше наполягала на цьому кроці, прагнучи зробити процес прийняття рішень простішим і швидшим, оминаючи незручні вето.
Цього року на Європу очікує багато виборів і, відповідно, електоральних потрясінь. Політичний ландшафт західніше України може змінитися. Як все це може вплинути на європейську підтримку нашої країни у протистоянні агресії Росії? Про це — в статті Петра Герасименка “Чи втратить Україна підтримку Європи і що буде наступного року”.