У неділю в Греції, яка є дещо складною країною для України через неприхильні громадські настрої в питання військової підтримки, відбудуться загальні вибори. Вони, ймовірно, не матимуть явного переможця і друге голосування очікується до липня, якщо розбіжні політичні партії країни не зможуть домовитися про коаліцію, прогнозує Reuters.
Опитування соціологічної служби ЄС Eurobarometer показують, що майже 50% греків не схвалюють підтримку Києва з боку ЄС у війні.
Тим часом опитування громадської думки показують, що правляча консервативна партія «Нова демократія», очолювана прем'єр-міністром Кіріакосом Міцотакісом, лідирує, та вона, швидше за все, не набере абсолютної більшості.
Тут зауважимо, що, попри неприхильні настрої населення, уряд Греції надає допомогу Україні, зокрема через міжнародні організації. Країна прийняла близько 100 000 українських біженців, які мають право на житло, медичне обслуговування та доступ до освіти.
Повертаючись до виборів, «партія, яка займає перше місце, потребує понад 45% електорату для створення єдиної партійної адміністрації, що здається малоймовірним», — сказав політолог Панос Колястасіс.
"Нова демократія", очолювана прем'єр-міністром Кіріакосом Міцотакісом, набирає 31-38%, за нею йде опозиційна ліва Сіріза, відстаючи на 4-7 пунктів.
Криза вартості життя, яку переживає Греція, як і інші європейські країни, посідає центральне місце в кампаніях, коли партії намагаються залучити виборців обіцянками підвищити мінімальну зарплату та створити робочі місця.
Виборчі дільниці по всій Греції відкриються о 07:00 за місцевим часом (04:00 за Гринвічем) і закриються через 12 годин. Право голосу мають трохи менше 10 мільйонів греків.
Якщо жодна партія не переможе остаточно, президент Греції Катерина Сакелларопулу надасть трьом провідним партіям по черзі триденний мандат на формування уряду. Якщо всі вони зазнають невдачі, Сакелларопулу призначить тимчасовий уряд, який приведе країну до нових виборів приблизно через місяць.
Військова допомога Україні з боку Греції
Щодо військової допомоги, то Греція відмовилась передати нам ЗРК С-300. Як заявив міністр оборони Ніколаос Панайотопулос, Афіни можуть передати Україні свої зенітно-ракетні комплекси С-300 лише у тому випадку, якщо Сполучені Штати розмістять замість них на Криті свої ЗРК Patriot. Україна просила Грецію про цю систему ППО радянського зразка ще з березня 2022 року, передає Voice of America.
Fналітики EIU кажeть, що нинішня боротьба в Греції може спричинити політичну кризу та дострокові вибори в 2023-24 роках.