UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Будапешті прокоментували рішення Єврокомісії щодо "бойкотування" зустрічей, організованих Угорщиною

Угорщина нещодавно перебрала на себе головування в Раді ЄС, але Орбан уже встиг розпалити суперечки своєю “миротворчою місією”.  

Угорщина звинуватила Єврокомісію у “вибірковому підході”, після того, як Комісія вирішила не відправляти єврокомісарів на неформальні зустрічі, організовані Будапештом. Про це повідомляє Reuters.

Читайте також: Лідерка ліберальної групи в Європарламенті закликала вивчити шляхи для припинення головування Угорщини в Раді ЄС

Угорщина буде головувати в Раді ЄС на ротаційній основі протягом шести місяців до 31 грудня.

"ЄС - це міжнародна організація, що складається з держав-членів. Європейська комісія є інституцією ЄС. Єврокомісія не може обирати інституції та держави-члени, з якими вона хоче співпрацювати. Невже всі рішення Єврокомісії зараз ґрунтуються на політичних міркуваннях?", - заявив угорський міністр з європейських справ Янош Бока в соціальній мережі X.

Депутат Європарламенту і віце-президент партії Орбана "Фідес" Кінга Гал сказала, що цей крок був частиною передвиборчої кампанії  глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, яка намагається отримати другий термін на посаді.

"Ми звикли до того, що вона використовує інституції ЄС, особливо проти Угорщини, для політичного шантажу й тиску. Це неприйнятно і суперечить самій суті європейської співпраці”, - заявила Гал.

У Єврокомісії раніше оголосили, що не відправлятимуть комісарів на неформальні зустрічі, організовані угорським головуванням в ЄС.  Європейська комісія буде представлена лише на рівні високопоставлених службовців. Це фактично знижує рівень участі Єврокомісії, оскільки комісари, відповідальні за ту чи іншу сферу політики зазвичай беруть участь у зустрічах міністрів ЄС. 

"Бойкотування" зустрічей стало відповіддю на “миротворчу місію” угорського прем'єра Віктора Орбана, у межах якої він відвідав Росію, де зустрівся з тамтешнім диктатором Владіміром Путіним, та Китай. Також Орбан провів зустріч із кандидатом у президенти США від республіканців Дональдом Трампом. Юридична служба Євросоюзу встановила, що переговори Орбана з Путіним суперечать договорам ЄС. 

Крім того, минулого тижня Стокгольм оголосив, що Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Польща і Швеція не відправлятимуть міністрів на урядові засідання, пов'язані з головуванням Угорщини в ЄС цього місяця, на знак протесту проти переговорів Орбана з Путіним. Інші країни-члени ЄС обговорюють подібні дії.

Читайте також: Туреччина та Угорщина готуються до президентства Трампа і визначають свій власний курс в НАТО — Politico

ЗМІ писали, що візити Орбана до Москви й Пекіна розлютили союзників по ЄС і НАТО, адже “дипломатичні потуги” угорського премʼєра для встановлення миру неефективні й лише підіграють Росії.

Угорщина, як відомо, неодноразово намагалася підірвати зусилля Заходу з надання допомоги Києву, включаючи фінансування й постачання зброї. А сам Орбан є затятим критиком антиросійських санкцій та, попри війну РФ проти України, стабільно підтримує тісні економічні зв'язки з Москвою.