Кожні п’ять років, як по маслу, мейнстрімні політики хвилюються про зростання радикалів і популістів напередодні виборів до Європарламенту.
Але потім небезпека раптово зникає, оскільки традиційні лівоцентристські та правоцентристські сили, які створили Європейський Союз, формують коаліції, які стримують більш радикальні партії.
Цього разу не розраховуйте на це, йдеться у статті Politico.
У 2024 році сплеск популярності правого крила в опитуваннях здається більшим і сміливішим, і, за прогнозами, націоналістичні праві та ультраправі можуть отримати майже чверть місць у Європейському парламенті в червні.
Навіть якщо правоцентристи, які наразі вважаються фаворитами на виборах, відмовляться сформувати правлячу коаліцію з дедалі більш потужними маргінальними партіями, все ще є значний шанс, що ультраправі вперше зможуть впливати на європейський політичний порядок денний. Це дозволить їм загрожувати священним цінностям ЄС щодо верховенства права та прав людини, а також заблокувати або навіть скасувати основні закони про екологію та клімат.
«Ми побачимо справді значний зсув праворуч», — сказав Саймон Хікс, професор порівняльної політології Інституту Європейського університету, маючи на увазі червневі вибори, коли 400 мільйонів людей у всьому Європейському Союзі мають право голосувати, щоб відправити 720 представників до Брюсселя.
Хікс прогнозує, що крайня права група Ідентичності та демократії (ID) у Європейському парламенті, шоста за величиною з семи, отримає 40 місць у червні, тобто група може мати 98 законодавців, піднявшись на третє місце, яке зараз займають ліберали. Тут вже розташовані німецька ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) і французька ультраправа партія «Національне об’єднання» (RN).
Якщо нинішня п’ята за величиною група, 67-членна група правих Європейських консерваторів і реформістів (ECR) — батьківщина польського «Права і справедливості» (PiS) та правлячої в Італії «Братів Італії» — також збільшиться приблизно на 18 місць, то, за прогнозами Хікса, вона може стати четвертою за величиною групою в парламенті, випередивши як Зелених, так і лібералів.
Відповідно до опитування, проведеного на замовлення Європейської ради з міжнародних відносин, ECR і ID можуть отримати 25 відсотків місць у наступному Європарламенті. Також до Європарламенту можуть потрапити 12 членів партії Fidesz прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Як повідомляють італійські ЗМІ, депутати Європарламенту від угорської партії Fidesz після виборів приєднаються до правої групи Мелоні від ECR. Цей крок збільшить ряди ECR, і польські націоналісти, які домінували в групі після виходу британських консерваторів, також готові до цього. «Якщо буде заявка після виборів, ми будемо раді вести переговори та дивитися», — сказав речник групи ECR Міхаель Штраус.
Говорячи про ECR та ID, міністр канцелярії прем’єр-міністра Угорщини Ґергей Гульяс сказав цього тижня: «Я бачу реалістичний шанс для цих двох фракцій разом стати найсильнішою фракцією в Європейському парламенті».
Це може вплинути на політику інституцій ЄС, які приймають рішення, протягом наступних п’яти років.
Високопоставлений представник найбільшої групи в парламенті, правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП), сказав: «Навіть якщо у нас буде нинішня більшість у наступному парламенті, я вважаю, що динаміка кардинально зміниться щодо всієї парламентської роботи, яку потрібно виконати, а також щодо вищих посад». Чиновнику, як і деяким із цитованих у цьому матеріалі, дозволили залишитися анонімним, щоб говорити відверто.
Так, наприклад, збільшення представництва правих може ускладнити процес затвердження парламентом таких людей, як правоцентристська президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка керує виконавчим органом блоку і, за чутками, балотується на ще один термін.
У грудні POLITICO повідомило, що в майже десятку європейських країн, включаючи Францію та Німеччину, жорсткі антиміграційні партії, деякі з них більш екстремальні, ніж нідерландець Герт Вілдерс, наразі лідирують в опитуваннях або посідають друге місце.
Протягом десятиліть виборці відверталися від основних партій по всій Європі, оскільки вони намагалися стримати численні кризи вартості життя, великий фінансовий крах, мільйони біженців, які перетинають її східні та південні кордони, терористичні атаки у великих столицях і різкі сплески енергоресурсів на тлі застійної війни. І все-таки на кожних виборах вони могли відбити загрозу.
Ганс Кунднані, автор книги під назвою «Євробілота», який писав про можливість крайнього правого ЄС, сказав: «Ультраправі можуть перемогти без перемоги, якщо так станеться, що правоцентристи візьмуть на себе всю їхню риторику та політику, особливо щодо питань про ідентичність, імміграцію та іслам».
Навіть якщо згідно з нинішніми прогнозами, такими як прогнози Хікса, три центристські групи все одно будуть мати більшість — хоча й на 30 місць менше — це не означає, що вплив ультраправих не зросте. А до виборів ще чотири місяці.
Уся увага на правоцентристів
Ультраправі фігури в Брюсселі потирають руки перед перспективою мати більше повноважень у таких питаннях, як імміграція та кліматичні закони, коли справа доходить до формування мінливих коаліцій, які об’єднуються голосуванням у законодавчому органі ЄС.
Європейський парламент завжди блокував крайніх правих від обіймання будь-яких впливових посад у парламенті, таких як головування комітетів, участь у переговорах або засідання в бюро топ-депутатів Європарламенту, яке займається внутрішніми справами установи та її 2 мільярдами євро щорічного бюджет.
Ключові гравці явно планують розділити основні групи, відтягнувши центр від соціалістів і лібералів.
Лідер групи ID Марко Занні, італійський політик з Ліги, сказав, що це тактика, яка вже спрацювала в останні місяці.
«Те, що було зроблено щодо імміграції, те, що було зроблено щодо деяких файлів Зеленої угоди, є результатом цього тиску, який ми чинимо на правоцентристів, щоб змінити позицію та зробити цей контракт з лівими менш конкретним і менш інституційним», – сказав політик.
Керівник ЄНП Манфред Вебер сказав POLITICO, що група провела червону лінію проти того, що він називає антиєвропейськими радикальними правими. «Мої три принципи, які я визначив як лідер партії: усі наші партнери мають бути проєвропейськими, бути проукраїнськими, бути за верховенство права», — сказав він.
Але ЄНП протягом місяців стикалася з нападками з боку соціалістів, лібералів і зелених за загравання з партіями, які стоять праворуч. Розчаровані роками того, що ліві групи укладали угоди без них, у деяких членів ЄНП може виникнути спокуса працювати з правими партіями, навіть не укладаючи офіційних коаліційних угод.
Манфред Вебер, втім, відкинув будь-яку можливість співпраці з ультраправими партіями, зокрема назвавши польську євроскептичну партію «Право і справедливість» (PiS) у ECR, «Альтернативу для Німеччини» (AfD) від ID та Національне об’єднання Франції (RN).
Ультраправі законодавці, схоже, мають план обійти давній бар'єр, який блокує їхню владу та вплив.
Максиміліан Кра, ультраправий німецький депутат Європарламенту, лідирує в списку від AfD, яка може збільшитися у наступному Європарламенті.
«Я хочу використати можливості цього парламенту в конструктивний спосіб», – сказав він, маючи на увазі принцип брандмауера, згідно з яким демократичні партії погоджуються не співпрацювати з антидемократичними силами. «Я тут не для того, щоб руйнувати».
Високопоставлений чиновник ЄНП сказав, що ідея полягала б у тому, щоб зберегти той самий брандмауер.
Розпад ультраправих
Хороша новина для прогресивних і проєвропейських прихильників полягає в тому, що ультраправі, здається, не можуть об'єднатися.
Наприклад, члени Європейського парламенту від німецької партії «Альтернатива для Німеччини» здебільшого посварилися між собою. Ті, хто належить до більш старої частини політсили, не знаходять спільної мови з новим правим крилом партії.
Група «Ідентичність і демократія» — яка, за своєю природою, складається з націоналістів — майже навмисно не є дуже добре змащеною машиною, і кожна національна партія сама вирішує, як їй голосувати.
«Група ID є найбільш децентралізованою групою з усіх», — сказав Тобіас Теушер, заступник генерального секретаря групи.
Минулого тижня лідер ультраправої партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен накинулася на своїх німецьких колег за те, що вони занадто екстремальні щодо планів депортації мільйонів людей, які обговорювалися на конференції та оприлюднили журналісти. Вона поставила під сумнів, чи зможуть вони залишитися в одній групі на рівні ЄС.
Грандіозний проект із злиття групи ID з членами Європарламенту від ECR і Орбана, яких вигнали з ЄНП у 2021 році, провалився під час цього парламентського терміну, що лідер групи ID Занні назвав потенційним фактором, що може змінити ситуацію.
Орбан, Мелоні… Вілдерс?
Йдеться не лише про місця в Європарламенті. Європейська рада, що складається з глав урядів блоку, керує політичним напрямком блоку та керує потужною Європейською комісією, яка пропонує нові закони. За столом Європейської Ради вже є ультраправа прем’єрка Італії Джорджія Мелоні, лідер Угорщини Орбан і його популістський словацький союзник Роберт Фіцо; Герт Вілдерс веде переговори про коаліцію в Нідерландах після своєї перемоги на виборах там минулого року.
«У майбутньому ми хочемо мати представників партії ID у Раді», — сказав Занні.
Один дипломат ЄС сказав, що ця тенденція — «це те, що залишиться і що може мати далекосяжні наслідки, можливо, не зараз, бо це потребує часу, а […] більше [в] довгостроковій перспективі».
«Цього разу буде непросто відкинути успіхи ультраправих, і таке враження, що ось-ось почнеться новий момент», – додав дипломат ЄС.
Нагадаємо, раніше про те, що ультраправі партії набирають обертів, писав також Bloomberg.