UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спецфонд для ЗСУ на 20 млрд євро: деталі проєкту в Європі від POLITICO

ЄС запропонує створити спеціальний фонд для допомоги українській армії протягом наступних чотирьох років вартістю до 20 мільярдів євро. Про це пише POLITICO  з посиланням на дані п’ятьох дипломатів, знайомих із ситуацією.

Ця пропозиція не передбачатиме прямих платежів ЄС за українську зброю. Натомість Брюссель допоможе країнам покрити власні витрати на закупівлю та пожертвування таких предметів, як боєприпаси, ракети та танки. Це також допомогло б оплатити навчання українських військових. 

Читайте також: Сирський розповів, коли касетні боєприпаси будуть готові до використання

Це підхід, який ЄС прийняв незабаром після того, як Росія вторглася в Україну. Але нова пропозиція, розроблена дипломатичною службою ЄС, мала б посилити цю стратегію.

По-перше, ціна буде серйозним зобов’язанням для ЄС, потенційно збільшивши майже в п’ять разів попередньо узгоджені 4 мільярди євро, виділені блоком на подібні зусилля протягом останнього року.

Читайте також: Бундесвер замовив боєприпаси більш ніж на мільярд євро

Це також закріпить ідеологічну зміну для ЄС, проект миру, який він сам описує. До того, як Росія вторглася в Україну, концепція субсидування ЄС поставок зброї в зону бойових дій була немислимою. Тепер він на порозі того, щоб бути закріпленим на довгі роки.

За іронією долі (і, можливо, показово), все це робиться через уже існуючий фонд під назвою «Європейський фонд миру».

Жозеп Боррель, головний дипломат ЄС,  натякнув  на цю ідею під час саміту лідерів ЄС минулого місяця. 

«Ви повинні зробити Україну здатною захищатися», – сказав він. «Тож Європейський фонд миру для України, можливо, має стати новим українським оборонним фондом».

Читайте також: «Використання голоду людей в якості зброї» – Боррель про вихід Росії з зернової угоди

Пропозиція спеціального військового фонду є частиною ширших зусиль ЄС, спрямованих на демонстрацію своєї довгострокової прихильності Україні. Дипломатичне крило ЄС, Європейська служба зовнішніх дій, також розробила план, про який вперше  повідомив  POLITICO, який передбачає ряд зобов’язань щодо безпеки, які ЄС може взяти перед Україною в найближчі роки. 

Це також доповнює пропозицію ЄС виділити  Україні 50 мільярдів євро  на невійськову допомогу в період з 2024 по 2027 рік.

Читайте також: Bloomberg: ЄС готує пакет для України на 50 млрд євро перед контрнаступом

Нову пропозицію щодо військового фінансування було надіслано до країн ЄС у понеділок для розгляду, і міністри закордонних справ ЄС розглянуть її в четвер під час зустрічі в Брюсселі. Мета, за словами двох дипломатів, полягає в ухваленні пропозиції до осені. 

Поки що ЄС неодноразово стикався з труднощами, намагаючись затвердити поступове збільшення свого фонду озброєння в Україні, через політичні суперечки, що призвели до затримок, а Угорщина блокувала дороги, розвиваючи зв’язки з Росією.

Читайте також: Президентка Угорщини Каталін Новак візьме участь у засіданні Кримської платформи

Виділення до 20 мільярдів євро на ці зусилля дозволить лідерам ЄС надіслати Москві повідомлення про те, що вони готові зробити все можливе, щоб допомогти Україні. Розподілений на чотири роки, фонд дозволить ЄС отримувати 5 мільярдів євро щорічно. Цифри, однак, означатимуть стелю, і не призначені для того, щоб служити гарантією того, що все буде витрачено.

«Наш рівень військової підтримки України зараз настільки високий, що гроші, виділені на Європейський фонд миру для України, скоро будуть вичерпані», — сказав один високопоставлений чиновник ЄС, який, як і інші, говорив анонімно.

Читайте також: У США закінчуються боєприпаси – радник Байдена з нацбезпеки

Посадовець стверджував, що ЄС потребує зробити військову підтримку України «передбачуваною в довгостроковій перспективі». Тому, очевидно, мова йде про більш значну суму грошей».