UA / RU
Підтримати ZN.ua

Словаччина та Угорщина можуть посваритися через закон про мову — Politico

Схожий скандал між країнами був у 2009 році.

Словаччина хоче внести поправку до мовного закону, яка обмежить використання мов національних меншин, зокрема угорської. Це може зіпсувати переважно хороші відносини Братислави та Будапешта, пише Politico.

Як зазначають місцеві ЗМІ, нове законодавство Словаччини заборонятиме використання мов національних меншин у громадському транспорті, на пошті та у меню ресторанів. Штрафи за недотримання закону підвищать одразу у 20 разів — до 15 тисяч євро.

З критикою закону виступають у словацькій опозиції з партії "Свобода та солідарність" (SaS) та у політсилі "Угорський альянс". Там вважають, що закон зашкодить туризму, знизить конкурентоспроможність країни та призведе до критики Євросоюзу. Останніми роками Рада Європи критикувала Братиславу за обмеження прав угорської меншини.

Читайте також: Фіцо дав інтервʼю Скабєєвій, де розповів про "втому" від війни та бажання відвідати Москву

"Якщо закон буде прийнято, відносини між двома країнами, які нещодавно процвітали завдяки спільним зовнішньополітичним поглядам прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та словацького лідера Роберта Фіцо, можуть швидко стати прохолодними", — зазначають журналісти.

Проте дипломатичний конфлікт двох країн мав місце й у 2009 році. Того року Словаччина прийняла аналогічну поправку, яка карала чиновників за використання мов національних меншин. Фіцо заборонив президенту Угорщини відвідати країну, а Орбана, який ще не був премʼєром, назвав "загрозою" для Словаччини. Через два роки Орбан запропонував угорське громадянство меншинам, які проживають на словацькій території. Через це премʼєр Словаччини заборонив подвійне громадянство.

Очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що отримав "гарантії" від спікера словацького парламенту Петера Жіги, що будь-які майбутні зміни мовного закону не обмежуватимуть права угорської меншини. Але адвокат з прав людини, який спеціалізується на етнічних меншинах в ірландському Університеті Голвея Янош Фіала-Бутора вказує, що закон "суворо обмежує використання мов меншин, що у випадку Словаччини переважно означає використання угорської".

Читайте також: Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заслужив похвалу у Північній Кореї

"Наприклад, водії автобусів, провідники поїздів, працівники поштових відділень взагалі не зможуть користуватися угорською мовою", — прокоментував Фіала-Бутора.

За останнім переписом словацького населення 2021 року, в країні проживає близько 420 тисяч угорців. Це близько 8% населення, що робить їх найбільшою меншиною Словаччини.

Раніше віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Київ та Будапешт узгодили майже усі питання щодо національних меншин. За її словами, по жодному з питань, які заявлялися угорською стороною, немає кроків, які б Україна не була готова зробити.