UA / RU
Підтримати ZN.ua

Система ППО С-400 — що відомо про зброю росіян, яку ЗСУ знищили в Криму

Це одна з найновіших систем ППО Росії.

Сьогодні вночі ЗСУ завдали удару по тимчасово окупованому Криму, а саме - по позиціях російського ППО на півострові. В результаті удару були знищені компоненти одного з найновіших зенітно-ракетних комплексів Росії - С-400 "Тріумф".

ЗРК С-400 "Тріумф" розроблено лише у 2007-му році. Він призначений для ураження широкого спектру цілей повітряного нападу на дальності до 400 кілометрів, а саме:

Характеристики комплексу

С-400, за заявами конструкторів, може застосовуватися "вдень і вночі у будь-яких погодно-кліматичних та фізико-географічних умовах за інтенсивної радіоелектронної протидії". Як видно на практиці, все не так оптимістично.

"Тріумф" - єдина система на озброєнні російських оккупантів, яка може вибірково працювати з використанням не менше 5 типів ракет (48Н6Е, 48Н6Е2, 48Н6ЕЗ, 9М96Е2 і 40Н6Е), що володіють різною стартовою масою і дальністю пуску.

Читайте також: Вибух, заграва, "гриб": з'явилося відео ліквідації російської системи С-400

З метою зниження витрат на розробку у новому комплексі використовуються деякі елементи, що застосовуються і на останніх моделях сімейства ЗРК С-300. Пускова установка ЗРК С-400 аналогічна ПУ 5П85Т ЗРК С-300ПМУ. У базовому варіанті зенітного ракетного комплексу С-400 збереглася структура ЗРК типу С-300, що включає багатофункціональну РЛС, пускові установки, автономні засоби виявлення та вказівки на ціль.

У ЗРК закладено такі основні принципи побудови:

Як працює ЗРК С-400

Командний пункт ЗРС має РЛС, що створює радіолокаційне поле в зоні дії системи та здійснює в ній виявлення, трасовий супровід та визначення державної належності всіх типів цілей.

За даними РЛС виявлення командний пункт здійснює розподіл цілей між керованими зенітними ракетними комплексами системи, забезпечує їх відповідними цілевказівками, а також здійснює взаємодію ЗРК в умовах масованих нальотів засобів повітряного нападу на різних висотах їхнього бойового застосування.

Командний пункт ЗРС може також отримувати додаткову інформацію про цілі від вищих командних пунктів, на які замикаються наземні РЛС чергового та бойового режимів, або безпосередньо від цих РЛС, а також від бортових РЛС авіаційних комплексів. КП має можливість керування одночасно до 8 ЗРК із загальною кількістю пускових установок до 12-ти в кожному.

ЗРК оснащені моноімпульсними чотирикоординатними секторними багатофункціональними РЛС. У ЗРК застосовується комбінована система управління ЗУР, що складається з інерційної системи управління на більшій частині траєкторії та головок самонаведення (ГСН) на ділянці зближення з ціллю.

Це дозволяє на етапі інерційного управління звільнити канали багатофункціонального радіолокатора від функції супроводу ЗУР і збільшити число одночасно цілей, що супроводжуються і обстрілюються. Застосування головок активного самонаведення звільняє систему від функції супроводу та підсвічування мети на ділянці самонаведення, що також розширює можливості радіолокатора за кількістю цілей, що супроводжуються.

Читайте також: ЗСУ знищили російську РЛС Небо-У, яка застосовується в комплексах ППО С-400

На одній пусковій установці можуть розміщуватись чотири ракети надвеликої дальності (до 400 км), призначені для ураження літаків ДРЛО, повітряних командних пунктів, літаків РЕБ, стратегічних бомбардувальників та балістичних цілей з максимальною швидкістю до 4800 м/с. Вона може знищувати літаки поза радіовидимістю наземних локаторів наведення.

Використовувані в ЗРС С-400 "Тріумф" ракети оснащені 24-кілограмовою бойовою осколковою частиною з керованим полем ураження. Подібне бойове спорядження орієнтоване на ураження цілей з "зупиняючою" дією при перехопленні пілотованих цілей та на ураження бойового навантаження при перехопленні безпілотних цілей.

Склад комплексу

Читайте також: NASAMS vs російські С-400: порівняльна характеристика від Newsweek

Усі бойові засоби ЗРК розміщуються на самохідних колісних шасі підвищеної прохідності, мають вбудовані системи автономного електроживлення, орієнтування та топоприв'язки, зв'язку та життєзабезпечення. Для забезпечення тривалої безперервної роботи засобів передбачена можливість електроживлення від засобів зовнішнього електропостачання.

Підсумок

Знищення такої важливої системи ППО ворога є серйозним наслідком для Сил оборони України. Це показує, що ЗСУ можуть успішно бити по об'єктах ворога в окупованому Криму, і що жодного "найкращого ППО у світі" там немає.

До речі, під час удару по системі С-400 не минуло ще й доби з моменту знищення БДК "Мінськ" та підводного човна "Ростов-на-Дону" у Севастополі.