UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Росатом» припинив своє існування у Чехії

Комунікаційне агентство, що обслуговувало росіян, залишилося з боргами

Російський державний концерн «Росатом», співробітники якого були завезені російською владою на Запорізьку АЕС, припинив свою діяльність у Чехії – філіал компанії було викреслено з чеського реєстру, а всі його співробітники були звільнені, повідомляє чеське видання Denik N. 

За їхніми даними, комунікаційне агентство , яке працювало на «Росатом», скоротило свою діяльність та залишилося з боргами. 

Читайте також: Мільярдеру РФ Сєргєю Кабаргіну повідомили про підозру: постачав українську сировину "Росатому" та "Лукойлу"

Впродовж кількох років «Росатом» була одним із фаворитів у конкурсі на будівництво нового блоку АЕС «Дуковани» у Чехії. Компанія вклала значні кошти в просування та зблизилася з деякими місцевими політиками. Наприклад, «Росатом» спонсорував експедицію «Татра навколо світу 2», а патронат надав тодішній міністр промисловості Карел Гавлічек. На той час він був ключовою фігурою в підготовці тендера на будівництво нового блоку АЕС.

Після розкриття причетності Росії до вибуху складів із боєприпасами у Врбетіце у 2014 році уряд виключив «Росатом» з тендера, але у Чехії концерн продовжував працювати у якості дочірньої компанії угорської філії, яка стала центром «Росатома» в Центральній Європі. Тепер і її не стало.

Читайте також: Київська компанія допомагала «Росатому» будувати АЕС по світу

Нагадаємо, що Польща, Литва та Естонія пропонували ввести санкції проти «Росатома» та включити їх до 11-го пакету Європейського союзу. Вважається, що санкції проти російської компанії, чого добивається Україна, буде ввести складно, оскільки ТВЕЛ, виробник ядерного палива, що належить «Росатому», постачає ядерне паливо для більшості реакторів в країнах Європи.

Водночас США вже ввели проти «Росатома» перші санкції.  Ці обмежувальні санкції торкнулися низки осіб, пов’язаних з російською державною корпорацією.

Нагадаємо, що працівники «Росатома» беруть безпосередню участь в управлінні Запорізькою АЕС, яку захопили російські війська у 2022 році. Докладніше про можливі сценарії розвитку подій читайте у статті Миколи Гаврися «Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку» на ZN.UA.