UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Болгарії розкритикував новий уряд за військову підтримку України

Румен Радев заявляє, що допомога «підштовхує Болгарію все ближче до війни»

Президент Болгарії Румен Радев, який і раніше відмовлявся надавати масштабну військову допомогу Україні, ще раз заявив, що така підтримка втягне Болгарію в конфлікт. Раніше Радев фактично утримував кермо влади в Софії, маючи вплив на низку тимчасових урядів, але новий кабінет міністрів пообіцяв змінити курс та вже готує новий пакет допомоги.  

«Курс нового уряду полягає в тому, щоб підштовхнути Болгарію все ближче до війни. Не лише в наших інтересах, але й в інтересах усієї Європи негайно припинити військові дії і шукати всі можливі шляхи для відновлення діалогу і мирних переговорів», – заявив Радев журналістам 23 червня, передає Bloomberg. 

Нова парламентська коаліція у Болгарії пообіцяла покласти край багаторічному політичному глухому куту. Частково це є новим кроком назустріч Україні. Міністр оборони Тодор Тагарев заявив цього тижня, що уряд працює над новим пакетом допомоги. Він уточнив, що підтримка буде відповідати «їхнім потребам і нашим можливостям», додавши, що уряд також розглядає можливість приєднання до спільних закупівель боєприпасів з Європейським Союзом. 

Читайте також: Генпрокурора Болгарії намагалися вбити після початку розслідування щодо впровадження антиросійських санкцій – ЗМІ

Ці ініціативи стали б різким поворотом у політиці Радева. Болгарський президент, колишній генерал ВПС, який пройшов підготовку в США, роками відбивався від звинувачень політичних суперників у тому, що він займає прокремлівську позицію. Радев виступає проти політики ЄС щодо Росії – і одного разу під час передвиборчих дебатів заявив, що Крим, захоплений Кремлем в України в 2014 році, є «російським».

Але поки тримається крихка коаліція, що складається з партії ГЕРБ-СДС Бойка Борисова та партії «Продовжуємо зміни – Демократична Болгарія» Кирила Петкова, вплив Радева зменшується. Прем'єр-міністр Ніколай Дєнков намагався применшити із президентом, назвавши конфлікт «медіа-атакою» та заявивши, що тимчасові уряди під керівництвом Радева також надавали допомогу. 

Читайте також: МЗС Болгарії: країна стикається з безпрецедентними гібридними атаками з боку РФ

Значний виробник боєприпасів радянського зразка, Болгарія – член НАТО з 2004 року – надала лише обмежену військову підтримку після рішення парламенту минулого року, хоча її озброєння потрапило до України через треті країни. Тимчасові прем'єр-міністри Радева неодноразово заявляли, що країна має обмежені ресурси і не може дозволити собі надавати допомогу.

Болгарія має тісні культурні та економічні зв'язки з Кремлем, а більшість енергоносіїв до початку вторгнення в Україну надходили з Росії.

Читайте також: МЗС Болгарії звинуватило посла РФ у втручанні у внутрішні справи

Нагадаємо, що раніше міністр оборони Болгарії Тагарев заявляв, що країна продовжить надавати Україні військову допомогу.

«У нас буде безпечно, коли останній окупант піде за кордони України, а агресивні наміри Кремля будуть заблоковані. Лише так можна гарантувати безпеку нашого регіону та наше майбутнє», – сказав Тагарев невдовзі після призначення.