Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що у вівторок, 9 травня, під час зустрічі з президентом Бразилії Луїсом Інасіо Лула да Сілвою, який критично ставиться до надання зброї Києву, він наголосить на необхідності захистити Україну від агресії РФ. Про це повідомляє Reuters.
«Ми повинні допомогти Україні вести цю боротьбу», - сказав Рютте журналістам у понеділок, 8 травня, у перший день свого візиту до Бразилії.
Рютте заявив, що пояснить Лулі, чому питання підтримки України є «екзистенціальним» для Нідерландів, Європи і не тільки, оскільки російське вторгнення поставило під загрозу західні цінності.
«Якщо Путін досягне успіху в Україні, а я не думаю, що таке станеться, це не закінчиться на цьому. Люди хвилюються за власну безпеку в Амстердамі, Берліні, Парижі та в усій Європі», - зазначив він.
Лула, який намагався закликати країни сформувати групу, яка б сприяла мирним переговорам, заявляв, що постачання зброї в Україну заохочує війну.
Пізніше Лула пояснив, що він засуджує вторгнення РФ, але Білий дім звинуватив президента Бразилії в тому, що він «повторює російську і китайську пропаганду». При цьому коментарі Лули схвалила РФ, нещодавно Бразилію відвідав глава МЗС Росії Сєргєй Лавров.
Бразилія проголосувала на Генеральній Асамблеї ООН за засудження вторгнення Росії в Україну – на відміну від інших держав, що розвиваються, зокрема, Індії та Південної Африки, які наполягали на нейтральній позиції. Але країна відкинула заклики запровадити санкції проти РФ або надати зброю Україні.
Уряд Нідерландів разом зі своїми європейськими партнерами розглядає можливість надання Україні винищувачів F-16.
«Ми інтенсивно обговорюємо з Данією, Великою Британією, деякими іншими сторонами в Європі, а також зі США питання про F-16», - заявив Рютте.
Але, за його словами, спочатку необхідно досягти згоди між усіма партнерами, як це було в минулому перед постачанням гаубиць Panzer і танків Leopard в Україну.
«Дебати тривають», - додав Рютте.
Він перебуває у Бразилії з триденним візитом у супроводі бізнес-делегації для переговорів, присвячених торгівлі та співробітництву з метою сталого розвитку сільського господарства та енергетичного переходу.
Раніше повідомлялося, що Луїс Інасіо Лула да Сілва запропонував Україні віддати Росії Крим, бо вважає, що це гарантуватиме досягнення миру. У Міністерстві закордонних справ нашої держави наголосили, що Київ не торгуватиме територіями в обмін на «мир».