UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польські протести ставлять під сумнів підтримку України з боку Дональда Туска — Politico

Польський уряд мало що зробив для того, щоб зупинити фермерів, які спрямовують своє розчарування на Україну.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив себе "найбільш проукраїнським політиком у Європі". Але коли польські фермери розпочнуть повномасштабну блокаду українського кордону на знак протесту проти дешевого імпорту, у Туска не буде іншого політичного вибору, окрім як дозволити їм продовжувати.

Цього року фермери по всій Європі вийшли на вулиці, багато з них звинувачують у своїх бідах зростаючий імпорт українського зерна, м'яса птиці та цукру. Еммануель Макрон, Олаф Шольц та Джорджа Мелоні запропонували їм дорогі поступки, пише видання Politico.

Минулого тижня під час турне Європою з метою зміцнення міжнародних зв'язків після своєї перемоги на загальних виборах у жовтні минулого року Туск заявив Макрону і Шольцу, що не може уявити собі більш проукраїнського політика, ніж він сам. Тепер, повернувшись додому, 66-річний прем'єр стоїть перед дилемою: чи йти ва-банк з його проукраїнським посланням, чи поступитися фермерам, які користуються величезною громадською підтримкою в Польщі, але ставлять Київ у глухий кут.

Читайте також: Страйк поширився на залізничні перевезення: польські фермери попередили про новий формат блокування

"Імідж польського уряду як речника і захисника української справи просто перестав викликати довіру. Не можна претендувати на роль лідера української справи у світі та Європі й водночас дозволяти собі таку поведінку вдома", — сказав Марек Домбровскі, провідний політичний оглядач і науковий співробітник брюссельського аналітичного центру Bruegel.

Українські урядовці засудили неодноразові блокади кордону польськими фермерами та водіями вантажівок, заявивши, що вони шкодять економіці та здатності країни протистояти російській агресії. Експорт сільськогосподарської продукції є єдиною великою частиною прибутків України після того, як хімічна та металургійна промисловість зазнали значних збитків на початку війни.

Польський уряд мало що зробив для того, щоб зупинити фермерів, які спрямовують своє розчарування на Україну. Деякі чиновники, такі як заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак з популістської партії "АГРОунія", підлили масла у вогонь, пообіцявши підтримати протести, незважаючи ні на що, повідомляє Politico.

Читайте також: Кулеба прокоментував інцидент з розсипаним зерном на польському кордоні

Туск не хоче ризикувати, щоб ще більше розсварити протестуючих фермерів — не в останню чергу тому, що 77% поляків підтримують їхні вимоги, згідно з одним з опитувань. Прем'єр-міністру також необхідно підтримувати фермерів, якщо він хоче перемогти на регіональних виборах у квітні, на яких підтримка сільських жителів матиме вирішальне значення.

Дії Туска, або їх відсутність — викликають критику з боку України. Згідно з думкою політичного оглядача з аналітичного центру Bruegel, Туск і його уряд, дозволяючи продовжувати блокаду кордонів, посилають абсолютно неправильний сигнал. Сам Туск раніше цього місяця попереджав, що зростаючий економічний конфлікт може призвести до "раптових антиукраїнських настроїв" у Польщі.