UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: На тлі ймовірного проросійського перевороту Молдова нарощує зусилля щодо членства в ЄС

Кишинів наполягає, щоб переговори про вступ до ЄС почалися якнайшвидше, незважаючи на війська Москви, розміщені на  території Придністров'я.

Десятки тисяч жителів Молдови вийшли на центральну площу столиці в неділю, розмахуючи прапорами та саморобними плакатами на підтримку прагнення країни вступити в ЄС та історичного розриву з Москвою. У зв’язку з війною Росії, яка точиться в сусідній Україні, уряд цієї крихітної східноєвропейської країни скликав мітинг, намагаючись подолати внутрішні розбіжності та тиснути на Брюссель, щоб розпочати переговори про вступ, майже через рік після того, як Молдова отримала статус кандидата в ЄС, пише Politico.

Читайте також: Мецола заявила про можливі переговори з Молдовою щодо вступу до ЄС вже цього року

«Приєднання до ЄС — найкращий спосіб захистити нашу демократію та наші інституції, — вважає президентка Молдови Майя Санду, колона прихильників якої пройшли вулицями під час вчорашніх масових зібрань. — Я закликаю ЄС прийняти рішення про початок переговорів про вступ до кінця року. Ми вважаємо, що маємо достатньо підтримки, щоб рухатися вперед».

Однак акція відбувається на тлі попереджень про те, що Москва робить усе можливе, щоб утримати колишню радянську республіку в її самопроголошеній сфері впливу.

Читайте також: Учасники саміту Ради Європи звернулися до Росії із закликом вивести війська з України, Грузії та Молдови

У лютому Володимир Зеленський попередив, що сили безпеки України зірвали змову з повалення прозахідного уряду Молдови. Офіційні особи в Кишиневі пізніше заявили, що підтримані Росією зусилля могли включати диверсії, напади на урядові будівлі та захоплення заручників. Москва офіційно заперечує ці звинувачення.

Читайте також: Росія залишатиметься джерелом нестабільності в Молдові на довгі роки – Санду

«Попри попередні спроби залишатися нейтральними, Молдова опинилася в прицілі Кремля — хочуть вони цього чи ні, вони є стороною цього ширшого конфлікту в Україні», — сказав Арнольд Дюпюї, старший науковий співробітник аналітичного центру Вашингтоні Atlantic Council.

«Кремль намагається перетворити країну на «південний Калінінград», встановивши дружній режим, який дозволяє їм атакувати фланги українців», — сказав Дюпюї. «Але це виявилося не настільки ефективним, як сподівався Кремль, і вони фактично зміцнили позиції уряду, що шукає захисту в ЄС і НАТО».

Читайте також: Міністри оборони НАТО можуть обговорити відправку Україні сучасних винищувачів у червні – Столтенберг

У відповідь на ймовірну спробу державного перевороту Брюссель минулого місяця оголосив, що розгорне цивільну місію в Молдові для боротьби зі зростаючими загрозами з боку Росії.