UA / RU
Підтримати ZN.ua

Після перестрілки в монастирі у Косово президент Сербії звернувся до Росії – ЗМІ

Операція зі знешкодження бойовиків триває 

Сербія звернулася до свого давнього союзника – Росії – після того, як Косово звинуватило її в організації нападу 24 вересня у північному регіоні, де більшість населення складають етнічні серби, пише Politico. 

25 вересня  президент Сербії Александар Вучич зустрівся з послом Росії Алєксандром Боцан-Харчєнко, щоб обговорити наслідки смертельного протистояння в районі сербського православного монастиря у селі Баньска – між етнічними сербськими бойовиками та косовською поліцією. У результаті нападу, за даними Косово, один поліцейський і четверо з приблизно 30 бойовиків були вбиті.

Пошуки решти бойовиків тривають. Косовські сили 25 вересня заблокували село Баньска і заявили, що знайшли тіло четвертого нападника і велику схованку зі зброєю. Лідери Косова, які оголосили понеділок днем жалоби, назвали напад терактом і звинуватили Сербію в намаганні дестабілізувати їхню країну.

Читайте також: Залежна від російського газу Сербія приєдналася до Кримської платформи

«Афрім Буняку загинув під час нападу на косовських поліцейських і на саму нашу державу, здійсненого групою добре озброєних і добре оснащених, професійно підготовлених і спланованих, політично підтримуваних, матеріально фінансованих і логістично забезпечених Сербією», – заявив прем'єр-міністр Косово Альбін Курті під час церемонії вшанування пам'яті загиблого поліцейського.

У відповідь Вучич звинуватив Курті у проведенні «жорстоких етнічних чисток» за підтримки частини міжнародної спільноти. 

Росія, яка не визнає незалежність Косова і має тісні зв'язки з Сербією, заявила, що «уважно стежить» за «потенційно небезпечною» ситуацією в Косово, підкресливши, що там існує «упереджене ставлення до сербів».

Вучич заперечив причетність Белграда до нападу, який він назвав «абсолютно гідним осуду», і заявив, що нападниками були місцеві косовські серби, які «не хочуть більше страждати від терору Курті».

Читайте також: У парламенті Косово сталася масова бійка міністрів та депутатів

Косово і Сербія вже давно перебувають у суперечці щодо прав етнічних сербів на півночі Косова. Косово проголосило свою незалежність у 2008 році, але Сербія відмовилася її визнати.

Міжнародне співтовариство поспішило засудити недільний напад. Державний секретар США Ентоні Блінкен назвав його «неприйнятним» і попросив Косово і Сербію «уникати дій, які можуть ще більше розпалити напруженість, і негайно повернутися до діалогу за сприяння ЄС».

Читайте також: Президент Сербії Вучич аргументував відмову накладати санкції на Росію "моральною позицією"

Протистояння на півночі Косово знову загострилося у травні – після того, як сербські протестувальники намагалися заблокувати новообраним етнічним албанським мерам доступ до офісів. Після цього президентка Косово Вйоса Османі поклала відповідальність за заворушення на президента Сербії Вучича, а той відкинув подальші переговори, заявивши, що діалог є «беззмістовним». 

22 серпня президент України Володимир Зеленський зустрічався з лідером Сербії Вучичем в Афінах й запевнив його у збереженні позиції України стосовно підтримки територіальної цілісності й незмінності кордонів Сербії. А це означає, що позиція щодо Косова – невизнання його незалежності – залишається без змін. «Чи вдалося Зеленському відірвати Сербію від Росії?» відповідають Володимир Цибульник та Тетяна Щербак у статті на ZN.UA.