UA / RU
Підтримати ZN.ua

Орбана звинуватили у спробі придушити голоси опонентів в Угорщині за допомогою нового закону

Уряд угорського прем’єра пропонує прийняти закон про "захист суверенітету".

Правозахисні групи в Угорщині звинуватили прем’єра Віктора Орбана у спробі придушити голоси опонентів у країні після того, як його партія запропонувала схвалити закон про "захист суверенітету". Законопроект передбачає боротьбу з іноземним впливом. Про це пише The Guardian.

Читайте також: The Guardian: Орбан самотній на європейській сцені як ніколи – але у нього все ще є карти на руках

Протягом багатьох років угорський прем'єр-міністр просував наратив про те, що зовнішні сили намагаються підірвати його уряд і підтримати опонентів.

Але критики Орбана кажуть, що його риторика спрямована на підрив позицій опонентів, тому напередодні виборів до Європейського парламенту і місцевих виборів наступного року уряд країни активізує зусилля зі створення уявних ворогів та відволікання виборців.

У середу, 23 листопада, сім організацій громадянського суспільства попередили, що плани створення "офісу захисту суверенітету" в Угорщині є частиною ширших спроб уряду Орбана придушити інакомислення.

Групи, серед яких Transparency International в Угорщині та Угорський союз громадянських свобод, вважають, що запропоноване законодавство не відповідає конституційним зобов'язанням Угорщини та зобов'язанням країни перед ЄС, а отже, не має бути прийняте.

Якщо такий офіс буде створено, він розслідуватиме діяльність, спрямовану на вплив на демократичні дебати, а також активність організацій, які використовують іноземне фінансування для впливу на виборців. Законопроект також передбачає покарання за заборонене іноземне фінансування груп, які беруть участь у виборах, у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.

Розпливчасті формулювання у законопроекті посилили занепокоєння, що подібний закон може дозволити довільно переслідувати журналістів, профспілки, церкви та компанії.

Читайте також: Орбан пояснив, навіщо зустрічався з Путіним

Угорський Гельсінський комітет заявив, що законопроект "навмисно розпливчастий, пронизаний невизначеними і широко інтерпретованими поняттями".

"Ця навмисна двозначність дозволяє владі довільно розглядати будь-яку діяльність, пов'язану з державними справами, як таку, що служить іноземним інтересам. Це очевидна спроба використати закон як зброю, створити стримувальний ефект і сприяти подальшій консолідації політичної влади ", - йдеться в заяві правозахисної групи.

Угорська опозиція також висловила занепокоєння. Член Європарламенту від опозиційної партії Momentum Каталін Чех заявила, що подібна пропозиція є "ще однією темною віхою для Угорщини".

"Це відверто авторитарний інструмент для придушення інакомислення, залякування і покарання голосів, які висловлюють критику, - він спрямований на те, щоб придушити решту незалежних ЗМІ, неурядових організацій та опозиційних партій, які вже зазнають безперервних нападів", - сказала вона.

Прес-секретар уряду Угорщини написав у соціальних мережах, що законодавство "спрямоване на те, щоб утримати вітчизняних політичних гравців від отримання іноземних коштів".

Читайте також: Politico: Орбан погрожує заблокувати переговори про вступ України в ЄС і висуває Брюсселю свої умови

Раніше повідомлялося, що Орбана переобрано головою партії «Фідес». Втім, інших претендентів на цю посаду не було, тож можливість несподіванки була виключена. У своїй промові для однопартійців прем’єр заявив, що на Угорщину найближчими місяцями чекає «серйозна політична боротьба» в межах ЄС. Зокрема, політик хоче виправити «помилку» щодо рекомендації Єврокомісії розпочати переговори про вступ України в ЄС. 

Будапешт звинувачує Київ у порушенні прав нацменшин і погрожує блокувати початок переговорів про вступ до ЄС. Як у цій ситуації нашій країні зняти загрозу з боку уряду Орбана та чи готові в Києві піти на компроміси — читайте у статті Володимира Кравченка "Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України".