Європа намагається уникнути "гри у звинувачення" в оборонній сфері, вирішуючи, як збільшити виробництво в умовах серйозного дефіциту боєприпасів в Україні й зростаючих запитань щодо майбутнього підтримки з боку США. Зараз, коли Україна вступає в третій рік повномасштабного вторгнення Росії й зростає занепокоєння щодо зобов'язань США перед НАТО, політики, дипломати й експерти в основному погоджуються з тим, що Європа повинна робити більше у сфері оборони.
Хоча багато європейських країн збільшили свої витрати на оборону, залишається незрозумілим, наскільки вистачить політичної волі в столицях, щоб піти далі. І що насправді є реалістичним для країн, які десятиліттями покладалися на США як на остаточного гаранта своєї безпеки, повідомляє The Guardian.
В європейських оборонних колах думки щодо того, чого очікувати після президентських виборів у США, розділилися, особливо з огляду на нещодавні коментарі Дональда Трампа про те, що в разі переобрання він не буде захищати союзників по НАТО, які не виконують цільові показники оборонних витрат. На запитання, наскільки європейські політики побоюються наслідків можливого президентства Трампа, високопоставлений європейський чиновник з питань оборони відповів: "Дуже сильно".
"Європа дійсно повинна взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку. Це означає великі фінансові інвестиції", — зазначила Кайса Оллонґрен, міністр оборони Нідерландів в електронному листі.
ЄС витратив мільярди на фонд, який частково відшкодовує витрати країн-членів на допомогу, надану Україні. ЄС і НАТО розробили плани, спрямовані на стимулювання оборонного виробництва, а Європейська комісія, як очікується, оприлюднить нову європейську оборонно-промислову стратегію найближчими тижнями.
"Гроші поступово надходять, але деяким країнам потрібно витрачати більше 2% — набагато більше, ніж 2%, як Німеччині, щоб привести свої сили в належний стан", — сказав Джим Таунсенд, колишній заступник помічника міністра оборони США з питань європейської політики та політики НАТО.
Тьєррі Бретон, єврокомісар, який курує зусилля з нарощування оборонного виробництва, сказав, що "зараз ми переходимо в індустріальну фазу війни".
"Нова європейська стратегія, яка супроводжуватиметься програмою оборонної промисловості ЄС, буде рухатися в напрямку підходу, який стане "більш постійним, ширшим за обсягом і бюджетом і матиме структурний вплив на європейську оборонну промисловість", — повідомив він.