На цей момент все готово до відкриття національної святині Франції - Нотр-Дам де Парі до відкриття після більш ніж п'ятирічної реставрації. Це подія воістину світового рівня. Саме тому на відкритті будуть присутні високі представники сорока країн світу. Президент України Володимир Зеленський також запрошений і перебуває у Парижі.
На жаль, через погану погоду і пориви вітру до 80 км/год церемонія відкриття відбувається всередині будівлі, і містяни позбавлені радості особистої присутності, але негода не завадила сотням парижан і гостей міста зібратися на площі перед собором - вони бачать те, що відбувається всередині, на великих екранах.
Собор у повному сенсі слова повстав із попелу після того, як масштабна пожежа 15 квітня 2019 року знищила тисячолітні дерев'яні перекриття, шпиль і дах. Завдяки героїчним і філігранним діям пожежників вдалося не тільки не дати поширитися пожежі на більшу територію, а й врятувати більшу частину внутрішнього оздоблення храму і дорогоцінні витвори мистецтва, які зберігалися там століттями. Також від вогню врятували західний фасад і дві вежі собору.
Тоді тисячі людей зібралися навколо собору і зі сльозами на очах спостерігали, як горить гордість і символ Парижа і всієї Франції. Те, що сталося, назвали «національною кровоточивою раною». Але її вдалося залікувати всього за п'ять з половиною років - рівно стільки часу відвів уряд часу на реставрацію, хоча архітектори вважали, що на відновлення підуть десятиліття.
Однак допомагала вся Франція і весь світ - фінансово, ресурсами, ідеями. І ось - знову ті самі городяни бачать відроджений собор, який, до того ж, звільнений від темного нальоту століть - у буквальному сенсі. Нині він світлий і навіть у чомусь незвичний, але - прекрасний.
Церемонії за участю глав держав і урядів відбуватимуться протягом двох днів, а потім протягом восьми днів відбуватимуться виняткові урочистості, повідомляє телеканал BFM.
За урочистим відкриттям послідує довгоочікуване відродження органу і служба Te Deum. На початку служби буде зачитано послання Папи до французького народу. Папа римський не буде присутній на церемонії: він сказав, що головною дійовою особою сьогодні є тільки собор Нотр-Дам.
Після цього розпочнеться мистецька частина святкування, яку транслюватимуть по телебаченню. «У ній візьмуть участь служителі мистецтва, щоб віддати данину поваги тим, хто працював над відродженням Нотр-Дама», - пояснив на прес-конференції настоятель-архієрей собору монсеньйор Олів'є Рібадо Дюма.
Спочатку концерт планувалося транслювати в прямому ефірі, але зрештою, через негоду, ввечері в п'ятницю і протягом ночі зробили запис на майданчику перед собором.
Очікується виступ Клари Лучані, Віанні, Гару, оркестру Нотр-Дам де Парі та Філармонійного оркестру Радіо Франції, яким з цієї нагоди диригує венесуельський маестро Густаво Дудамель.
У концерті візьмуть участь п'ятиразова володарка премії «Греммі» Анжеліка Кіджо з Франції та Беніну, ліванська співачка Хіба Таваджін, діджей Майкл Канітро, китайський піаніст-віртуоз Ланг Ланг, а також південноафриканське сопрано Претті Єнде і франко-швейцарський тенор Бенджамін Бернхейм.
Протягом кількох поколінь Нотр-Дам був місцем паломництва і молитви, і, хоча кількість вірян у Франції зменшувалася останні десятиліття, собор залишався серцем французького католицизму, яке б'ється і яке відкрите щодня для меси.
Нотр-Дам не є парафіяльною церквою, що означає, що в ньому немає регулярної кількості вірян, які «належать» до церкви - парафії. Але це все ще домашня церква паризького архієпископа Мішеля Аппетіта, яка приваблює католиків до вечірньої (вечірньої молитви), меси і таїнства примирення, також відомого як покаяння.
У Нотр-Дамі зберігалися щонайменше три священні реліквії: терновий вінець Ісуса Христа, фрагмент «істинного хреста», на якому його розіп'яли, і один із цвяхів, які римляни використовували для розп'яття.
Докладніше читайте в матеріалі ZN.UA «Пожежа в Соборі Паризької Богоматері: Головне».