UA / RU
Підтримати ZN.ua

Національна Асамблея Франції проголосувала вотум недовіри уряду на чолі з Мішелем Барньє

Призначений у вересні уряд Франції отримав вотум недовіри в парламенті. Адміністрація Барньє, яка проіснувала найкоротший в історії Французької П'ятої республіки термін, є першою, яку було усунено через вотум недовіри з часів Жоржа Помпіду в 1962 році.

За подану лівим альянсом NFP пропозицію проголосував 331 депутат, для відставки уряду потрібна більшість у 288 депутатів.

Барньє, який пробув на посаді лише три місяці, тепер мусить подати заяву про відставку свою та свого уряду президенту Еммануелю Макрону.

Голосування за вотум недовіри у Нацасамблеї Франції ініціювали після того, як прем'єр взяв на себе відповідальність за проєкт бюджету, застосувавши статтю 49.3 Конституції, яка дозволяє схвалення в обхід парламенту.

Це не перший вотум недовіри уряду Франції під керівництвом президента Еммануеля Макрона, викликаний використанням  статті 49.3  для просування законопроекту через парламент. 

У березні 2023 року уряд Макрона  з незначною перевагою витримав вотум недовіри після того, як тодішній прем’єр-міністр Елізабет Борн обійшла парламент, щоб проштовхнути непопулярний законопроект про пенсійну реформу. За вотум недовіри проголосували 278 народних депутатів. Для повалення уряду потрібно було 287 голосів. 

У жовтні 2022, після того, як влітку партія Макрона втратила правлячу більшість у Національних зборах, Борн просунула законопроект про бюджет на 2023 рік, використовуючи конституційні повноваження в обхід голосування в парламенті. 

Ліва коаліція Nupes і ультраправа партія "Національне об'єднання" (RN) закликали висловити вотум недовіри, але не отримали достатньої підтримки.

Франція після виборів потрапила в зону “політичної турбулентності”. Чому ця ситуація стала безпрецедентною в історії сучасної, П’ятої Французької республіки, пояснював Олег Шамшур у статті “Франція без уряду і володар часу Макрон”.