UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО перекидає на Балкани сотні військових: в чому справа

Між проросійською Сербією та прозахідним Косово знову зросла напруженість

НАТО перекидає в Косово ще 700 бійців для поповнення KFOR. Їх чисельність  тепер становитиме 4500 осіб. Це крок за ігнорування  порад щодо уникнення підвищення напруженості в північних районах, населених сербами. Косово виключили з участі у військових навчаннях під керівництвом США в Європі. Вашингтон розкритикував рішення Косова призначити «силовими методами» мерами етнічних албанців. У районах, де серби становлять більшість населення. Ситуація в регіоні від ВВС

Читайте також: Військові НАТО дістали поранення під час сутичок у Косово з сербами

Поліція та війська НАТО зіткнулися з сербськими протестувальниками в Звечані, на півночі Косово, у понеділок. Протестувальники намагалися вторгнутися в урядову будівлю на тлі заворушень через вищезгадану ситуацію з мерами. 
 
Цей новий виток кризи на Балканах бере свій початок у квітні, коли етнічні серби бойкотували місцеві вибори на півночі Косово, що дозволило етнічним албанцям взяти під контроль місцеві ради з явкою менше 4%.

Як і США, Європейський Союз звинуватив косовську владу в дестабілізації ситуації на півночі Косово та застеріг від будь-яких дій, які можуть розпалити там етнічну напругу.

Читайте також: Миротворці НАТО застосували світлошумові гранати проти сербських протестувальників у Косово

З історії відносин Косово і Сербії

Косово оголосило незалежність від Сербії в лютому 2008 року після багатьох років напружених відносин між його сербським і переважно албанським населенням.

Його визнали США та основні країни ЄС. Але Сербія за підтримки союзниці Росії відмовляється це робити, як і більшість етнічних сербів у Косово. У той час як етнічні албанці становлять понад 90% населення Косова в цілому, серби становлять більшість населення північного регіону.

//img.youtube.com/vi/7BbxdLcnW4Q/sddefault.jpg

KFOR і конфлікт на Балканах

Глава альянсу Йенс Столтенберг заявив, що насильство "має припинитися". Оголошення НАТО у вівторок про перекидання сотень військових значно збільшило контингент KFOR на Балканах. 700 додаткових військовослужбовців приєднаються до 3800, які вже несуть службу в Косово. Додатковий резервний батальйон переведено в готовність, він готовий до розгортання протягом семи днів, якщо буде потрібно.

Читайте також: НАТО розпочинає арктичні маневри у Фінляндії за «дві години їзди» від російського кордону

Заявлена місія КФОР полягає в тому, "щоб гарантувати безпеку та свободу пересування кожному в Косово, незалежно від його етнічного походження". Тож нові війська зіткнуться із значними очікуваннями обох сторін після заворушень цього тижня.