UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО може збільшити штаб-квартиру на тлі розширення Альянсу

Нещодавно до НАТО приєдналася Фінляндія, також очікується вступ Швеції.

НАТО розглядає можливість спорудження додаткової будівлі і реорганізації своїх нинішніх офісних приміщень, оскільки намагається знайти місце для Фінляндії, яка нещодавно вступила до Альянсу, і будь-яких потенційних майбутніх членів, повідомляє EURACTIV.

За словами чотирьох дипломатів НАТО, які розмовляли з EURACTIV на умовах анонімності, офіс Альянсу в Брюсселі, відкритий у 2018 році, стає замалим для розміщення делегацій майбутніх членів.

«Прибуття Фінляндії до штаб-квартири НАТО завершиться найближчими тижнями і місяцями», - підтвердив один із чиновників Альянсу, додавши, що те саме чекає і на Швецію, коли вона стане повноправним членом НАТО.

Але проблема полягає в тому, що жодна з цих делегацій не поміститься в нинішній будівлі.

Наразі делегації Фінляндії, Швеції та інших країн-партнерів розміщені в колишній штаб-квартирі НАТО — старому комплексі, збудованому за часів «холодної війни».

Рішення залишити будівлю для делегацій країн-партнерів було прийнято після відкриття нової штаб-квартири менш ніж п'ять років тому. На той час, оскільки дипломати і чиновники НАТО бачили розширення Альянсу лише в далекому майбутньому, загальна ідея полягала в тому, щоб побудувати додаткове крило в новій штаб-квартирі, коли прийде час.

Фінляндія вступила до НАТО менш ніж за 12 місяців, Швеція перебуває на шляху до членства, а потенційний вступ України і Грузії в найближчому майбутньому також не виключений.

Офіційні особи НАТО намагаються знайти рішення, яке б дозволило Фінляндії та її майбутній місії з 50 осіб інтегруватися в будівлю штаб-квартири і залишити офіс країн-партнерів.

Одне з рішень, яке розглядає керівництво Альянсу, - спорудження додаткової будівлі на території військового містечка, в якій могли б розміститися міжнародні співробітники і агентства НАТО, розповіли EURACTIV два дипломати Альянсу.

Це було б лише тимчасовим рішенням, але швидким розв'язанням проблеми для задоволення нагальних потреб.

Розширення нової нещодавно збудованої штаб-квартири за рахунок додаткового крила, як це передбачалося початковим планом, було б лише «планом Б».

Це було б надто дорого після того, як Альянс уже заплатив за нову штаб-квартиру, яка коштує 1,1 мільярда євро, за словами офіційних представників НАТО.

«Ще занадто рано говорити про розширення штаб-квартири. Але якщо і коли НАТО прийме більше членів, нам потрібно буде вирішити це питання», - сказав один із дипломатів НАТО.

Читайте також: Швеція, Туреччина і НАТО сядуть за стіл переговорів у середині червня — Столтенберг

Раніше повідомлялося, що країни НАТО розглядають можливість надання Україні гарантій безпеки за аналогією з чинними гарантіями для Ізраїлю до вступу нашої держави в Альянс, за даними The Wall Street Journal. Йдеться про пріоритет у передачі озброєнь і технологій, але не пряме залучення іноземних військ для захисту територій.

Попри те, що сценарій запрошення України до НАТО вже у Вільнюсі виглядає як малореалістичний, у Києва насправді немає права на іншу позицію. Чому Україна все ж повинна наполягати на запрошенні до Альянсу на липневому саміті, пояснює Альона Гетьманчук у статті «Україна—НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».