UA / RU
Підтримати ZN.ua

Напад Росії на Швецію виключати не варто – шведські депутати

Законодавці закликають шведську оборону адаптуватися до "довгострокової" російської загрози.

Спеціальний парламентський комітет з оборони Швеції заявив 19 червня, що оборона країни має бути зосереджена на загрозі, що походить від Росії, і військовий напад виключати не варто, передає Reuters.

Плануються обговорення, щоб виробити угоду щодо довгострокових планів оборони, включаючи витрати, а остаточна доповідь комітету має бути представлена у квітні наступного року.

Скандинавська країна намагається зміцнити свою оборону, подавши минулого року заявку на вступ до НАТО після повномасштабного вторгнення Росії до України, хоча Туреччина та Угорщина досі перешкоджають вступу Швеції до західного альянсу.

"Агресивні дії Росії призвели до структурного та значного погіршення ситуації з безпекою. Росія ще більше знизила поріг застосування військової сили та виявляє схильність до високого ризику", - йдеться у доповіді комітету.

Читайте також: "Це був серйозний провал": КНДР пообіцяла повторно запустити супутник-шпигун

Всепартійний комітет, який розглядає основні питання безпекової політики за підтримки експертів, заявив, що війна в Україні може перерости в напади на інші країни або навіть у застосування ядерної зброї або іншої зброї масового ураження.

"Передумови для шведської оборонної політики докорінно змінилися. Це усвідомлення політики, яку шведські громадяни мають прийняти. Це має наслідки", - сказав журналістам голова комітету та депутат від Помірної коаліційної партії Ханс Валлмарк.

Як і більшість західних держав, Швеція скоротила свої витрати на оборону після закінчення Холодної війни, але останніми роками знову збільшила їх і планує досягти порога НАТО у 2% ВВП у 2026 році.

Вступ до НАТО скасує формальний нейтралітет Швеції, хоча протягом багатьох років вона проходила підготовку разом із військами НАТО. Її східного сусіда Фінляндію, яка має великий кордон з Росією, прийняли до НАТО у квітні: країна подала заявку разом зі Швецією у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.