Лідери ЄС у четвер досягли угоди про надання Україні допомоги в розмірі 50 мільярдів євро, згоду дав навіть прем’єр-міністр Угорщини.
Зусилля до того, щоб змусити Віктора Орбана погодитися підтримати це рішення, за даними POLITICO, доклали прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні та Емануель Макрон.
За словами двох дипломатів, які не пітримують ультраправих політичних поглядів Мелоні, її давні дружні стосунки з Орбаном зіграли вагому роль.
«Вона кілька разів намагалася бути містком, і таке враження, що цього разу це спрацювало», — сказав один із дипломатів.
Рішення, ухвалене на саміті у Брюсселі, стало ключовим для лідерів ЄС, які хотіли продемонструвати підтримку України, водночас показати, що здатні витримати шантаж Угорщини. Орбан неодноразово погрожував застосувати вето щодо широкого кола європейських питань, щоб отримати гроші від ЄС.
Оголошення про значний прорив у наданні допомоги Україні нагодилося вчасно, адже допомога Сполучених Штатів Україні затримується, а Київ між тим потребує життєво важливої грошової ін’єкції у затяжній війні з Росією.
«Це надсилає важливий сигнал також для США», — сказав прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон у кімнаті лідерів після того, як вони досягли угоди, повідомили джерела.
Під час зустрічі в четвер лідери підкреслили, що хоча угода без Угорщини можлива, це сигналізуватиме Росії про відсутність європейської єдності.
Посадовець в офісі Мелоні сказав, що вона почала свою так звану дипломатичну роботу кілька місяців тому з переговорів і зустрічей за участю різних міністрів і офіційних осіб, ще до того, як 27 лідерів не змогли досягти угоди щодо допомоги Україні в грудні, яка зірвалася через те, що Орбан не погодився її підтримати.
А в середу ввечері делегації працювали до пізньої ночі, щоб забезпечити прорив з Орбаном.
Цього тижня Мелоні активізувала свої зусилля: розмовляла з Орбаном по телефону, зустрічалася з ним у шикарному брюссельському готелі Amigo для годинної бесіди, а також у четвер вранці перед початком зустрічі.
У середу ввечері президент Франції Еммануель Макрон також зустрівся з Орбаном після тижнів, зосереджених на наведенні з ним мостів. Раніше цього місяця він намагався схилити угорського лідера на свій бік під час обіду в Єлисейському палаці. Під час того обіду Макрон попросив Орбана поділитися своїм баченням того, як краще інтегрувати східні країни ЄС.
Французи підкреслили, що Макрон відіграв ключову роль у цих переговорах, і цю точку зору підтримали нефранцузькі офіційні особи.
«Він ніколи не хотів протистояти Орбану, а радше привернут його до себе. Це підхід, який сьогодні приносить свої плоди», – сказало наближене до президента Франції джерело.
Ці «чари» дали можливість президенту Європейської ради Шарлю Мішелю негайно розпочати саміт, оголосивши про довгоочікувану угоду.
Мішель пропустив формальності, швидко виклавши деталі угоди з Орбаном, проти якої не заперечував жоден лідер, включаючи невеликі поступки Угорщині.
Щорічне обговорення пакету допомоги та «за необхідності» перегляд через два роки «дозволить Орбану зберегти обличчя вдома», сказав один з дипломатів ЄС.
Угорщина швидко перетворила результат на перемогу Будапешта. Політичний радник Орбана і його однофамилець Балаж Орбан заявив, що Будапешт отримав від саміту те, що хотів.
«Наприкінці першого року допомогу Україні буде переглянуто, а наприкінці другого року буде переглянуто увесь пакет в контексті бюджету ЄС на наступний період», — написав Балаж Орбан на X.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підкреслила, що Орбану не отримав жодних додаткових поступок.
Ще важливішим для того, щоб змусити Будапешт переступити межі, було речення в тексті, що посилається на попередні висновки саміту, які надають гарантії того, що Європейська комісія оцінює верховенство права в Угорщині у справедливий і об’єктивний спосіб. Це було зроблено, щоб відновити глибоку недовіру Будапешта до Комісії щодо виплати грошей Угорщині.
«Орбан отримав зобов’язання щодо справедливого ставлення», – сказав один дипломат ЄС.
Дипломати та офіційні особи певнять, що Орбан мав був поступитися, аби уникнути великої політичної кризи. І перед оголошенням у четвер лідери не соромилися показати Угорщині, хто головний.
«Угорщині потрібна Європа. Він також повинен зважати на те, що означає перебування Угорщини в Європі», – сказала прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.