Парламент Литви у вівторок прийняв зміни до закону про державний кордон, якими дозволив прикордонникам повертати мігрантів, які незаконно в'їхали в країну під час дії надзвичайного стану.
Прийняті зміни до закону нададуть уряду Литви право за пропозицією РНБО приймати рішення про заборону іноземцям, які мають намір або перетнули державний кордон у невстановлених для цього місцях або у відведених для цього місцях, але порушили порядок перетину державного кордону, не пропускати їх у країну. Водночас кожен випадок розглядатимуть індивідуально.
Нелегальних мігрантів пропускатимуть в країну не далі ніж за п’ять кілометрів від кордону для їх перевірки та оцінки, чи потребують вони невідкладної медичної або гуманітарної допомоги.
Голова комітету Сейму з національної безпеки та оборони Лаурінас Кашчюнас назвав це рішення компромісним, але неминучим у сьогоднішньому геополітичному контексті.
«Нам вдалося зупинити розпочатий Лукашенком процес інструменталізації нелегальної міграції, почавши реалізацію політики реверсу. Ця політика спрацювала, потік нелегальної міграції зменшився», – сказав парламентарій.
За словами міністра внутрішніх справ Агнес Білотайте, після тривалих переговорів вдалось досягти балансу у питанні національної безпеки Литви та правами людини і міжнародними нормами.
Зазначимо, що Литва межує з Латвією та Польщею, а також з Білоруссю та російським ексклавом Калінінградом.
У 2021 році Литва оголосила надзвичайний стан та почала планувати будівництво огорожі з колючого дроту, щоб зупинити рекордну кількість мігрантів, які перетинають їхні кордони з Білорусі.