UA / RU
Підтримати ZN.ua

Косово вимагає від Сербії відвести війська від кордону: історія конфлікту

У суботу Косово зажадало від Сербії відвести війська від їх спільного кордону, заявивши, що готове захистити свою територіальну цілісність. Напруженість між двома країнами була високою з минулої неділі, коли косовська поліція вступила в бій з приблизно 30 озброєними до зубів сербами, які увірвалися в косовське село Баньська та забарикадувалися в сербському православному монастирі. Троє нападників і один поліцейський були вбиті, передає Reuters

Перестрілка викликала нове занепокоєння міжнародної спільноти щодо стабільності в Косово, де більшість складають етнічні албанці та яке оголосило незалежність від Сербії в 2008 році після партизанського повстання та втручання НАТО в 1999 році.

"Ми закликаємо президента Вучича та інституції Сербії негайно відвести всі війська від кордону з Косово, - йдеться в заяві уряду Косова. - Розгортання сербських військ уздовж кордону з Косово є наступним кроком Сербії щодо загрози територіальній цілісності нашої країни».

Президент Сербії Александар Вучич заявив Financial Times, що не має наміру наказувати своїм силам перетинати кордон Косово, оскільки ескалація конфлікту зашкодить прагненням Бєлграда приєднатися до Європейського Союзу.

Читайте також: Зеленський та Вучич обговорять в Афінах питання визнання Косово

У п’ятницю Сполучені Штати заявили, що спостерігають за тривожним розгортанням сербських військ уздовж косовського кордону, яке дестабілізує територію.

"Косово, у координації з міжнародними партнерами, як ніколи рішуче налаштовано захистити свою територіальну цілісність", - заявив уряд Пріштини.

Читайте також: Чи збирається Україна визнати незалежність Косова?

«Це розгортання також включає розгортання зенітних систем і важкої артилерії».

«Уряд Республіки Косово перебуває в постійному контакті з США і країнами ЄС щодо цієї серйозної загрози з боку Сербії».

НАТО, яка все ще має 4500 військовослужбовців у Косово, заявила в п'ятницю, що "санкціонувала додаткові сили для вирішення поточної ситуації".

Дивіться пояснення від українського історика щодо того, в чому суть конфлікту між проєвропейським Косово та загалом проросійською Сербією. 

Гарячий балканський сезон: наприкінці травня між Косовом і Сербією знову загострились відносини.