Опитування, проведені напередодні виборів до Європейського парламенту 6-9 червня, показують, що свій вплив збільшать праві та крайні праві політичні сили, деякі з яких скептично налаштовані щодо підтримки України у війні з Росією. «Але наслідки можливих змін в законодавчому органі ЄС, зокрема коли йдеться про підтримку України, наразі передбачити важко, бо різні крайні партії мають різне бачення деяких проблем, зокрема щодо того, як діяти у відповідь на агресивність Росії», зазначає «Голос Америки».
Видання наводить дані аналітичної групи Europe Elects, яка прогнозує, що найбільшими в Європарламенті залишаться центристські групи:
- Європейська народна партія (EPP);
- Прогресивний альянс соціалістів і демократів (S&D);
- група Відновлення Європи (RE).
Аналітики прогнозують збереження «десятків мандатів» за так званими «зеленими» і лівими групами у парламенті з 720 депутатів.
Провідними крайніми правими називають групи:
- Ідентичність і демократія (ID);
- Європейські консерватори й реформісти (ECR).
Збільшити представництво серед правих партій сподіваються крайня права партія Національне об’єднання у Франції, німецька «Альтернатива для Німеччини» (АдН), а також крайні партії в Італії, Австрії, та інших країнах. Також до цієї групи партій зараховують урядову угорську партію «Фідес», очолювану прем’єр-міністром Віктором Орбаном.
«Фідес», АдН та Австрійську партію свободи називають фактично проросійськими через висловлювані бажання співпрацювати з Росією та через протидію щодо допомоги в обороні України. В той же час, італійські праві на чолі з прем'єр-міністеркою Джорджею Мелоні твердо стоять на захисті Європи від Росії. Французьке Національне об’єднання, яке пов’язують із впливом Росії, з 2022 року однозначно засуджує вторгнення Росії в Україну.
«Я вважаю, що в короткотерміновій перспективі ми у Європарламенті будемо бачити більший крайній правий блок. Але він не буде настільки великий, щоб підірвати вплив Європейської народної партії», – пояснив у коментарі «Голосу Америки» Александер Кларксон.
Міграція стає дедалі більшою проблемою для Європи. Поява в європейських країнах великої кількості вихідців з інших цивілізацій, їхня погана інтеграція у соціум і паралельне зростання рівня злочинності непокоять пересічних жителів, а також призводять до розчарування виборців правлячими політичними елітами і до пошуку альтернатив. Цю хвилю антимігрантських настроїв праві та ультраправі сили намагаються використати на нинішніх європейських виборах. Чи вдасться їм захопити Європарламент? Про це пише Петро Герасименко у статті «Тріумф правих? Чого нам чекати від виборів у Європарламент» на ZN.UA.