UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європарламент може проголосувати за висловлення недовіри Єврокомісії

Також євродепутати проголосують за позбавлення Угорщини права голосу.

Більшість політичних груп у Європейському парламенті хочуть провести розслідування рішення Європейської комісії розморозити кошти ЄС для Угорщини, з подальшим позовом у вищому суді ЄС і можливим висловленням недовіри, а також закликають Раду позбавити Угорщину права голосу через її недоліки у верховенстві права, пише Euractiv.

13 грудня, напередодні саміту ЄС щодо підтримки України, Комісія виділила Угорщині фінансування в розмірі 10,2 мільярда євро, сподіваючись, що це дозволить зняти погрози прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана зірвати та заблокувати початок переговорів про вступ з Києвом.

Це викликало обурення законодавців ЄС: вони звинуватили Комісію в тому, що вона піддалася на шантажу Будапешта.

Читайте також: В Чехії Орбана назвали троянським конем, що захищає російські інтереси

Більшість у Європарламенті, що складається з соціалістів (S&D), групи Зелених/EFA, правоцентристської EPP, ліберальної Renew і лівої групи, має намір у четвер, 18 січня, ухвалити жорстку резолюцію.

Двома її ключовими пунктами є заклик до Ради розпочати процес позбавлення Угорщини права голосу згідно зі статтею 7.2 Договору про ЄС і початок парламентського розслідування для визначення законності рішення Комісії розморозити угорські кошти.

Стаття 7.2 передбачає, що парламент більшістю у дві третини голосів може закликати Угорщину відповісти перед Європейською Радою за порушення нею принципів верховенства права, після чого національні лідери ЄС можуть прийняти рішення позбавити країну права голосу. 

«Парламент також доручає Комітету з юридичних питань якнайшвидше вжити необхідних заходів у зв’язку з рішенням Комісії, яке призведе до розморожування 10,2 мільярда євро, включаючи аналіз юридичних послуг відповідно до статті 149, з метою перевірити законність рішення в Суді», — йдеться в проекті отриманої виданням резолюції.

Один із авторів резолюції, євродепутат від Зелених Даніель Фройнд також наголосив, що з її ухваленням Єврокомісія отримає чіткий сигнал щодо неприпустимості уникання вето Угорщини шляхом перерозподілу коштів.

«Їм це не зійде з рук. (…). Оскільки верховенство права не працює в Угорщині, Європейський парламент зараз подає цей позов проти Комісії», – сказав Даніель Фройнд. 

Читайте також: The Guardian: ЄС не варто задобрювати Орбана в питанні України, є інший вихід

Більшість законодавців ЄС стверджують, що рішення Комісії виділити кошти не ґрунтувалося на об’єктивних покращеннях в судовій системі Угорщини та посиленні верховенства права, як стверджує виконавча влада ЄС. 

У такий спосіб Парламент сподівається надіслати попередження Комісії напередодні саміту ЄС 2 лютого та не дозволити виконавчій владі розморозити подальші кошти Угорщини в обмін на підтримку Орбана щодо фінансової допомоги для оборонних зусиль України.

«Президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн піддалася на шантаж з боку Віктора Орбана та розморозила 10 мільярдів грошей платників податків для Угорщини, незважаючи на масштабну корупцію в країні. Європейський парламент не погоджується з цим і буде оскаржувати її рішення в Європейському суді», – сказав євродепутат від Renew Моріц Кьорнер. 

Читайте також: Угорщина назвала умову, за якої може розблокувати 50 млрд євро для України від ЄС — Politico

Представники Renew також не виключають висловлення вотуму недовіри фон дер Ляєн. До такого кроку можуть вдатися у разі, якщо виконавча влада розморозить додаткові кошти ЄС для Угорщини.

Спробу Renew внести вотум недовіри можна розглядати як спробу лібералів розхитати позиції фон дер Ляєн, яка належить до правоцентристської Європейської народної партії і цього року може балотуватися на другий п’ятирічний термін.

За даними видання, наразі ЄНП, найбільша група в парламенті, заблокувала пункт резолюції про вотум недовіри.

Угорщина дала зрозуміти, що може зняти вето на допомогу ЄС Україні за умови, що фінансування буде переглядатися щороку. На практиці це дало б Будапешту можливість блокувати фінансування Києва з боку ЄС щороку або отримати поступки від Брюсселя.

Як Будапешт хоче використати своє, як він вважає, «вікно можливостей» та «дотиснути» Київ і Брюссель пояснює оглядач відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Володимир Кравченко у статті «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України» на ZN.UA.