UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія ухиляється від запитань про ймовірне вторгнення Трампа в Гренландію ‒ Politico

"Ви чекаєте, коли американські морські піхотинці висадяться в Гренландії?", ‒ запитав один із журналістів.

У Європейській комісії відмовилися від прямих коментарів щодо висловлювань обраного президента США Дональда Трампа, який висловив бажання взяти під контроль Гренландію, не виключивши застосування військ.

Комісія спробувала не роздмухувати полум'я на своєму пресбрифінгу, заявивши, що "не вдаватиметься до подробиць" коментарів Трампа, в той час, як прессекретарі установи зазнавали неодноразових та інтенсивних розпитувань щодо того, що вони робитимуть у разі нападу Америки на Гренландію, пише Politico.

"Цілком очевидно, що суверенітет держав має поважатися", ‒ заявила представниця Комісії Анітта Гіппер, додавши, що Брюссель із нетерпінням чекає на співпрацю з наступною американською адміністрацією в рамках "сильнішого трансатлантичного порядку денного".

Читайте також: В The Hill з'ясували, чому Трамп націлився на Панамський канал, Гренландію та Канаду

Відповідь не заспокоїла журналістів у залі засідань, оскільки з'явилося кілька запитань на цю тему, до того ж один із них навіть порівняв цю тему "із підготовкою до повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року".

"До цього протягом кількох місяців Комісія, EEAS і дипломати в деяких країнах-членах публічно заявляли, що вторгнення ‒ це гіпотетичний сценарій, тому немає необхідності втручатися...

Те, що сказав президент Трамп, було військовою загрозою одній із держав-членів, і це реально: він обраний президент наймогутнішої країни у світі. Ви усвідомлюєте, що існує ризик?", ‒ запитав кореспондент італійського Radio Radicale Давіде Карретта.

Читайте також: Після відставки Трюдо Трамп пропонує Канаді стати 51-м штатом США

Гренландія, яка не входить до складу ЄС, класифікується як "заморська територія, пов’язана з ЄС". Її населення, яке становить близько 57 тисяч осіб, здебільшого складається з громадян Євросоюзу.

Хоча Єврокомісія підтвердила, що будь-яка військова агресія проти Гренландії активує статтю 42(7) Договору про взаємодопомогу ЄС, представники ЄС відзначили, що вважають сценарій вторгнення США "вельми теоретичним".

Читайте також: Блінкен про заяви Трампа щодо Гренландії: "Не варто гаяти багато часу на розмови про це"

Водночас Франція відреагувала рішуче: міністр закордонних справ країни заявив, що ЄС не дозволить іншим країнам порушувати суверенні кордони своїх територій. Однак у Брюсселі ця позиція не прозвучала так однозначно.

Журналісти продовжували наполягати на чіткій відповіді щодо ймовірного ризику. Ніколас Воллес із Euractiv запитав: "Ви говорите, що суверенітет понад усе, але не коментуєте пряму загрозу з боку майбутнього президента США. Чого ви чекаєте? Висадки американських морських піхотинців у Гренландії?".

На це запитання, як і на інші, чіткої відповіді у Єврокомісії не надали.

Читайте також: Bloomberg: Чи може Трамп купити Гренландію? Що потрібно знати, окрім "ні"

Нагадаємо, Трамп у 2019 році уже пропонував Данії купити острів. Після нових заяв обраного американського президента Данія оголосила про новий великий пакет заходів із посилення безпеки Гренландії. Копенгаген планує витратити на новий оборонний пакет суму, еквівалентну приблизно 1,5 мільярда доларів.

Водночас низка політиків назвали неприховані погрози новообраного президента США "повним божевіллям".