UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія розпочне процес скринінгу українського законодавства: чому лише зараз і з чим пов'язана затримка

Більшість лідерів ЄС здивовані зволіканням Єврокомісії.

У середу, 17 січня, Європейська комісія повідомила, що планує розпочати процес скринінгу відповідності законодавству ЄС законодавства країн-кандидаток України та Молдови. Як пише Euractive, країни-члени вже дивуються, чому цей процес для обох кандидатів не був розпочатий ще у грудні, як очікувалося. 

Головний речник Європейської комісії Ерік Мамер підтвердив, що початок скринінгу для обох країн  розпочнеться «негайно».

Зазвичай тривалий процес скринінгу оцінюватиме, які українські закони необхідно привести у відповідність із чинним законодавством Євросоюзу, так званим acquis.

«Першим кроком є створення мультидисциплінарних команд, які охоплюють увесь acquis, який розділений на 33 розділи», — сказала журналістам речник Європейської комісії з питань розширення Ана Пісонеро.

За словами українських чиновників, українська делегація прибуде до Брюсселя не пізніше ніж за тиждень.

Виступаючи раніше в Європейському парламенті в середу, президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн привітала рішення ЄС відкрити двері для України та високо оцінила зусилля Києва з реформування своїх демократичних інституцій.

«Готуючись до переговорів про вступ, ми розпочинаємо процес скринінгу та формуємо рамки переговорів», — сказала фон дер Ляєн.

Вона нагадала, що лідери ЄС у грудні продемонстрували політичну волю підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, і наголосила, що ЄС повинен підтримати це рішення адекватним фінансуванням.

Днем раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський зустрівся з фон дер Ляєн на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі, де лідери домовилися розпочати процес. 

Як пише видання, це очевидно, сталося після «прямого запиту» української сторони.

За словами кількох дипломатів ЄС, які прокоментували ситуацію виданню, більшість країн-членів ЄС здивовані зволіканням Комісії.

«Ми очікували, що це почнеться дуже швидко, особливо в світлі дуже невизначеного, нестабільного 2024 року», — сказав один із дипломатів.

Офіційні особи Європейської комісії  у листопаді заявляли, що технічна підготовча робота над переговорною структурою може початися одразу після того, як лідери ЄС ухвалять політичне рішення в грудні.

Також йшлося про те, що виконавча влада ЄС буде готова направити свої переговорні групи до Києва та Кишинева буквально «наступного дня». Однак до сьогоднішнього повідомлення процес так і не розпочався.

Читайте також: Переговори про вступ України до ЄС отримали "зелене світло": що далі?

За даними Euractiv, запланована на тиждень після грудневого рішення зустріч із віце-прем’єр-міністеркою України Ольгою Стефанішиною була скасована через відсутність руху з боку виконавчої влади ЄС.

За словами п’яти дипломатів ЄС, на обіді послів ЄС із фон дер Ляєн минулого тижня 10 держав-членів висловили свою стурбованість з приводу затримки.

«Ми закликали Єврокомісію негайно розпочати процес, який ще не розпочався і вже мав початися», — зазначив інший дипломат ЄС.

«Генеральний директорат Європейської комісії (DG NEAR) був готовий почати негайно, і Україна також була готова, але нічого не відбулося. Чому  — ви повинні запитати у комісара», – сказали вони, посилаючись на комісара з питань розширення, представника Угорщини Олівера Варгеї.

Відповідаючи на запитання Euractiv про затримку до оголошення, речник Європейської комісії сказав, що «служби комісії постійно контактували з владою одразу після грудневої конференції».

«Європейська комісія почала готувати проект рамки переговорів, який буде подано до Ради найближчими тижнями», — сказав речник.

Хоча процес скринінгу зазвичай займає від одного до двох років, чиновники ЄС вважають, що у випадку України це можна зробити за шість-дев’ять місяців.

За словами дипломатів ЄС, багато хто сподівався завершити скринінг до головування Угорщини в ЄС у другій половині цього року, щоб уникнути політизації питання під час перебування Будапешта на чолі ЄС.

Представники ЄС сподівалися, що перша міжурядова конференція – принаймні для України – могла б відбутися вже навесні 2024 року.

Близьке до українського уряду джерело повідомило виданню, що Рада асоціації Україна-ЄС, яка планувалася на 29 січня, була відкладена.

Законодавство України відповідає європейським правилам більше, ніж передбачено Угодою про асоціацію з ЄС, свідчать результати селф-скринінгу, про який розповіла віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина в інтерв’ю редакторці міжнародного відділу ZN.UA Тетяні Силіній під назвою «Від рішень по Україні залежить увесь процес розширення ЄС».