UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС погодив зобов'язання у сфері безпеки для України — ЗМІ

Зобов'язання не передбачають безпосередню участь солдатів країн ЄС у бойових діях.

Євросоюз погодив зобов'язання у сфері безпеки для України, які передбачають політичну, військову та економічну допомогу. Про це повідомляє Welt am Sonntag.

Читайте також: Україна та США готують текст безпекової угоди – Зеленський

Документ можуть підписати до початку липня. Очікується, що ці зобов'язання діятимуть доки Україна не вступить до ЄС і НАТО.

За інформацією видання, посли 27 країн-членів ЄС нещодавно погодили документ на 11 сторінок з грифом "конфіденційно", який наразі обговорюється між Європейською службою зовнішніх справ та урядом України.

"Європейський Союз і його держави-члени відіграють ключову роль у безпосередній і довгостроковій безпеці та стійкості України через військову й цивільну допомогу, гуманітарну, фінансову, торговельну та економічну підтримку, розміщення переміщених осіб, підтримку реформ, реконструкції і відновлення, а також через обмежувальні заходи та дипломатичну підтримку", - йдеться у документі.

Зокрема, ЄС запевнить Україну в негайних консультаціях у разі подальших ворожих атак. 

"У разі майбутньої агресії Європейський Союз та Україна мають намір протягом 24 годин провести консультації щодо потреб України у здійсненні її права на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН", - зазначається у проекті.

Читайте також: Україна готує сім безпекових угод – Зеленський

Однак документ виключає безпосередню участь солдатів ЄС разом з українськими військовими в бойових діях у боротьбі з агресією Росії. Натомість Брюссель обіцяє Україні продовження поставок зброї, навчання солдатів, допомогу в реформуванні сектору безпеки, підтримку в розмінуванні території та співпрацю в захисті від гібридних загроз і кібератак.

"Фонд підтримки України матиме бюджет у п'ять мільярдів євро у 2024 році. Подальше порівнянне щорічне збільшення може бути передбачене до 2027 року", - йдеться в документі.

Однак це залежатиме від того, чого потребуватиме українська армія в майбутньому і які додаткові двосторонні внески зроблять країни ЄС. Водночас, Союз зобов'язується надати Києву масштабну підтримку у відновленні.

Загалом ці зобов'язання мають не більшу юридичну силу, ніж подібні двосторонні угоди країн з Києвом. 

Читайте також: Президентка Словаччини: Україна захищає не лише власну країну, а й принципи, на яких ґрунтується і наша безпека

Раніше повідомлялося, що наша країна вже підписала двосторонні безпекові угоди, зокрема, з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією та Латвією.

Про те, чого очікувати від угод із партнерами і чому це не “гарантії безпеки”, розповідали Володимир Кравченко в статті “Безпека без гарантій? Що насправді пропонує Україні Захід” та Альона Гетьманчук у статті “Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери”.