UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС планує створити аналог Starlink за $11 млрд

Євросоюз стурбований залежністю від приватної американської компанії.

Євросоюз планує побудувати мережу супутників IRIS2 за 10,6 млрд євро (11,13 млрд доларів). Вони мають забезпечити ЄС зашифрованим глобальним підключенням до Інтернету, а також створять європейську альтернативу Starlink Ілона Маска, залежністю від якого стурбовані європейці, передає Bloomberg.

Зазначається, що ЄС вже підписав контракти про початок роботи над IRIS2. Це багатоорбітальна мережа, яка налічуватиме 290 супутників. Вона має бути повністю готова до 2030 року, серед її клієнтів будуть уряди, армії та приватні особи. Проте для конкуренції зі Starlink цього недостатньо: американська компанія має понад 6000 супутників та клієнтів у приблизно 100 країнах.

Starlink відіграє значну роль у війні в Україні, під час якої ЗСУ використовують його для проведення операцій. Роль Маска у якості радника в адміністрації Дональда Трампа викликає додаткові питання про те, як це може вплинути на діяльність Starlink.

Читайте також: Starlink Ілона Маска допомогли росіянам захопити Вугледар

План ЄС реалізовуватимуть через державно-приватне партнерство та компанії з Люксембургу, Франції та Іспанії. ЄС надасть на проєкт 6 млрд євро, частина з яких залежатиме від схвалення державами-членами, компанії виділять 4,1 млрд євро, а Європейське космічне агентство — 550 млн євро. Контракт розрахований на 12 років.

"У часи війни ми не можемо дозволити собі втрачати зв’язок", — заявив новий комісар ЄС з питань оборони та космосу Андріус Кубілюс.

За його словами, підписання контрактів є "важливим кроком вперед" для безпеки та оборони ЄС. Він додав, що Європа перебуває під різними загрозами, зокрема через глушіння навігаційних сигналів росіянами.

Головний виконавчий директор люксембурзької компанії SES Адель Аль-Салех заявив, що контракт на будівництво IRIS2 дозволить процвітати, зокрема, його компанії, завдяки тому, що ЄС є її "якірним клієнтом".

"Вони [Starlink] вкладають багато грошей, тому з ними дуже важко конкурувати. Проте кожна країна і кожен народ хоче мати суверенітет і незалежність. Навіть малі країни прагнуть запустити супутник", — заявив Аль-Салех.

Раніше у Пентагоні заявили, що разом зі SpaceX Ілона Маска припинили несанкціоноване використання російськими військовими терміналів Starlink для забезпечення супутникового інтернету на полі бою у війні з Україною.