UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ядерна зброя США в Польщі: радник Дуди з питань безпеки окреслив ймовірність сценарію

"У Європі є близько 100 атомних бомб США. Їх вибухова потужність в 13 разів перевищує потужність "Малюка", який в 1945 році скинули на Хіросіму".

Польща готова брати більш активну  участь у ядерному стримуванні на тлі намірів Росії розмістити ядерну зброю в Білорусі, країні, яка межує з країнами НАТО Польщею, Литвою та Латвією. Чи будуть ці країни тепер наполягати на розміщенні ядерної зброї США на своїй території? Ось яку відповідь на це питання в інтерв'ю DPA дав радник Анджея Дуди з питань безпеки Яцек Сєвєра:

«Польща потенційно буде готова розширити свою участь і співпрацю в стратегії ядерного стримування НАТО і взяти на себе відповідальність. Але розгортання ядерної зброї - це щось інше", – передає Deutsche Welle.

Нагадаємо, Путін кілька днів тому заявив, що хоче розмістити ядерну зброю в Білорусі.

Читайте також: Гризлов повідомив, де буде розміщена російська ядерна зброя в Білорусі

Країни НАТО, такі як США та Німеччина, відреагували на це спокійно. США мали ядерну зброю в кількох європейських країнах, включаючи Німеччину, протягом багатьох десятиліть. До 20 американських ядерних бомб все ще повинні зберігатися на авіабазі Бюхель у землі Рейнланд-Пфальц. Там також дислокуються винищувачі-бомбардувальники «Торнадо», які цю зброю можуть застосувати в надзвичайних ситуаціях.

Читайте також: Доказ невдалої зустрічі Путіна і Сі – Зеленський про заяви РФ щодо ядерної зброї в Білорусі

Дуда: Ми вже говорили про це з політиками США

На внутрішній мові НАТО це називається «спільним використанням ядерної зброї», що означає угоду про спільне використання тактичної ядерної зброї з тими країнами НАТО, які нею не володіють.

Поки що Польща брала участь лише в консультаціях з цього приводу, наприклад, у Групі ядерного планування НАТО, збори якої відбуваються в суворій таємниці. Яцек Сівера не уточнив, як саме він бачить посилення участі Польщі в цій програмі. Водночас він зазначив, що поняття «ядерного обміну» також передбачає наявність літаків, які можуть нести «спеціальну зброю».

Читайте також: Лукашенко пояснив, навіщо йому російська ядерна зброя: на Білорусь знову "готується напад"

Президент Дуда вже сигналізував у жовтні минулого року, що він «фундаментально зацікавлений» у більшій участі Польщі в ядерному стримуванні НАТО. «Ми говорили з вищими політиками США про те, чи США розглядають таку можливість. Тема відкрита», – сказав він тоді Gazeta Polska.

Сівера вважає, що якщо Польща матиме ядерну зброю на своїй території, то її громадяни будуть почуватися безпечніше.

Читайте також: Річниця Хіросіми й українські АЕС: Reuters окреслює нові загрози на тлі захоплення станцій Росією  

Ядерна зброя США в Європі 

Офіційної інформації про розміщення ядерної зброї США в Європі немає. Крім Німеччини, вона, як кажуть, також зберігається в Нідерландах, Бельгії, Італії та Туреччині. За оцінками експертів, загалом у цих країнах залишається близько 100 атомних бомб США. Вони мають вибухову потужність до 50 кілотонн, що приблизно в 13 разів перевищує потужність першої американської атомної бомби, яка в 1945 році майже повністю зруйнувала Хіросіму. Дві європейські країни НАТО: Велика Британія та Франція мають власну ядерну зброю.