Війна Путіна проти України розділяє східних сусідів Європи: деякі країни наближаються до Європейського Союзу, а інші, зокрема Грузія, із задоволенням йдуть російським шляхом до авторитаризму, йдеться у опублікованому в середу звіті Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
У звіті зазначається, що вторгнення Росії в Україну посилило відносини між деякими східними країнами та ЄС у сферах енергетики, торгівлі та транспорту. Але в той час як в Україні та Молдові якість державного управління зросла, у політично поляризованій Грузії ситуація має тенденцію до зниження, йдеться у звіті .
«Диктатури чи автократичні режими вчаться один у одного. І я думаю, що в деяких країнах ми бачимо певний процес навчання. Ми також бачимо це в Грузії», — заявила POLITICO Олександра Сабо, менеджерка з адвокації та індексу Східного партнерства.
У березні 2023 року Грузія спробувала запровадити закон про іноземних агентів у стилі Путіна, що призвело до протестів всередині країни.
«Закон був ніби копі-пастом з російського, з деякими … місцевими елементами — але схожість була очевидною», — сказала Сабо.
Грузія також пережила падіння демократії, ефективного врядування та початок політики, що відображає політичну поляризацію в країні.
«Загалом зниження спостерігається у кожній сфері, незважаючи на те, що ЄС надав Грузії статус кандидата», — додала вона.
Україна, Молдова та Грузія подали заявки на членство в ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
«У той час як Грузія повільно віддаляється, Україна та Молдова неухильно здійснюють системні зміни, яких Брюссель очікує від них, щоб рухатися шляхом вступу», — йдеться у звіті.
ЄС зробив наступний крок назустріч Україні та Молдові, погодившись розпочати переговори про вступ після саміту європейських лідерів у грудні. Грузія поки що отримала лише статус кандидата.