Наступного тижня Фінляндія запропонує зміни до законодавства, що дозволить прикордонникам блокувати в’їзд мігрантів з Росії через і так закритий кордон. Законопроект, запропонований правлячою коаліцією, визнає, що повернення мігрантів назад до Росії без розгляду їхніх заяв про надання притулку буде порушенням міжнародних зобов'язань Фінляндії в галузі прав людини, але уточнюється, що його застосування буде «тимчасовим і обмеженим».
«Оскільки це явище знаходиться в руках Росії – хто, звідки і коли приїжджає до фінського кордону – ми не можемо цього допустити. Тому ми повинні посилити наше законодавство… У Росії все ще залишаються тисячі людей... які чекають можливості дістатися фінського кордону», – сказав прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо, посилаючись на дані розвідки, передає Reuters.
Для ухвалення змін до законодавства знадобиться п'ять шостих голосів у парламенті – високий бар'єр, необхідний для конституційних питань, а тому ухвалення законопроєкту залишається під питанням. Законопроект дозволить прикордонним органам повертати назад шукачів притулку, які перетинають кордон з Росією, із застосуванням або без застосування сили. Але це не стосуватиметься дітей та людей з обмеженими можливостями, чиї заяви про надання притулку Фінляндія продовжуватиме приймати.
У розмові з Reuters найбільша опозиційна група Фінляндії (соціал-демократи), заявила, що не буде підтримувати законопроект до того, як парламент обговорить його остаточну версію. Фінський омбудсмен з питань недискримінації Крістіна Стенман заявила, що було б тривожно, якби Фінляндія відмовилася приймати заяви про надання притулку від людей, які прибувають до її кордонів.
Нагадаємо, у квітні уряд Фінляндії ухвалив рішення про безстрокове продовження закриття кордону з Росією – «доки не буде ухвалено інше рішення». У фінському МВС продовжують вважати, що потік мігрантів з боку Росії є одним із способів тиску РФ на безпеку і соціальну стабільність Фінляндії та ЄС в цілому.
Нещодавно президент Фінляндії Александр Стубб закликав інших лідерів країн НАТО готувати свої армії до потенційного конфлікту, замість того, щоб говорити про загрозу нападу Росії. На його думку, Захід відволікається від головного – негайної допомоги Україні та підготовці власних збройних сил до війни.