Незважаючи на те, що в Україні триває війна, а такі країни, як Північна Македонія, Грузія та Молдова, відчайдушно прагнуть приєднатися до ЄС, Ірландія найближчим часом не поспішатиме захищати Європу. Попри те, що Ірландія несе відповідальність за 16% територіальних вод ЄС, а також на те, що 75% трансатлантичних підводних кабелів проходять через ірландські води або поблизу них, вона не думає про оборону. Йдеться про повну нездатність захистити критично важливу інфраструктуру або навіть зробити вигляд, що вона захищає свої кордони, повідомляє Politico.
Так, ірландський "флот" з шести патрульних кораблів наразі функціонує з одним оперативним кораблем через постійну нестачу персоналу. За 12 місяців, що минули до березня 2024 року, через нестачу кадрів було скасовано понад один місяць військово-морського патрулювання.
"Ірландія просто не має підводного потенціалу. Звідки йому взятися, якщо вона ледве витрачає 0,2% ВВП на безпеку й оборону? І вона фактично зняла з себе відповідальність за захист північно-західних кордонів Європи", — пише Politico.
Ситуація настільки ганебна, що коли кораблі російського флоту проводили навчання поблизу ірландських вод за три тижні до вторгнення в Україну в лютому 2022 року, їм протистояв саме флот ірландських комерційних риболовецьких суден.
На жаль, у небі справи ще гірші. Ірландія не має бойових літаків, і це єдина країна в Європі, яка не може контролювати власний повітряний простір через відсутність первинних радіолокаційних систем. Відсутність бойових або важких транспортних літаків змушує ірландців просити інші європейські військово-повітряні сили про допомогу в надзвичайних ситуаціях.
Країна передала свою безпеку на захист Британії в рамках технічно секретної угоди між Дубліном і Лондоном, яка фактично надає контроль над повітряним простором Ірландії Королівським військово-повітряним силам. Ірландські оборонні витрати продовжували скорочуватися до 2023 року, а їхнє помірне збільшення було значно нижчим за рівень інфляції. А єдиною запланованою модернізацією до 2028 року є придбання базової первинної радіолокаційної системи — всі інші слабкі місця оборони країни ігноруються.
Зрештою, політика Ірландії підкреслює той факт, що Дублін не відчуває відповідальності за захист власних кордонів, незважаючи на потенційний вплив на інших членів ЄС, що відображає ширший трансакційний підхід до справ ЄС, який ґрунтується на збереженні існуючих відносин зі США (корпоративний податок) та Великою Британією (відкритий кордон з Північною Ірландією).
"І що найбільш гнітюче, навіть прямий напад Росії на країни Балтії, Фінляндію чи Польщу не може переконати Ірландію поворухнути пальцем — або дістати чекову книжку — щоб допомогти захистити Європу", — повідомляє Politico.
У рамках успішної стратегії переконати країну ратифікувати Лісабонський договір у 2009 році, ЄС погодився на додатковий протокол, що надає Дубліну можливість уникнути відповідальності за будь-яку європейську оборону. Отже, в той час як ЄС, включаючи навіть Німеччину, роблять кроки в питаннях безпеки й оборони, Ірландія залишається осторонь.
Раніше ми повідомляли, що в Ірландії змінились правила для біженців з України. Зміни стосуються осіб, які тільки прибудуть до країни. Так, усі біженці, які прибувають на територію Ірландії, зможуть мешкати у державному житлі лише 90 днів. В цей період вони отримуватимуть скорочені виплати.