UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи означатиме введення військ країни НАТО в Україну втягнення всього Альянсу у війну — оцінка експертів Бундестагу

Дискусії навколо питання відправки в Україну західних військ активізувалися після заяви Макрона, який не виключив такої можливості. 

Згідно з оцінкою дослідницької служби нижньої палати парламенту Німеччини (Бундестагу), розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не зробить автоматично всі інші держави Альянсу сторонами війни. Про це повідомляє DPA.

Читайте також: Навіть поки триває війна, НАТО має відкрити двері для оборонної інтеграції з Україною — Atlantic Council

Зі ще неопублікованого звіту експертної групи випливає, що дійсно, якщо певна держава НАТО розгорне війська в Україні в односторонньому порядку, вона стане стороною конфлікту. Але це не означає, що решта країн Альянсу також будуть втягнуті у війну. 

"Якщо держава-член НАТО діє в односторонньому порядку - тобто не в межах попередньо узгодженої операції НАТО і поза структурами військового командування НАТО, ні НАТО загалом, ні інші країни-партнери НАТО не стають сторонами конфлікту", - йдеться у звіті.

Депутат Бундестагу від ультраправої партії "Альтернативи для Німеччини" Беатрікс фон Шторх запитала, який вплив розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні матиме на принцип колективної оборони Альянсу. 

"Якщо війська держави-члена НАТО здійснюють колективну самооборону (стаття 51 Статуту ООН) на користь України в наявному конфлікті (між Росією й Україною) і піддаються нападу з боку іншої сторони конфлікту (Росії) в ході бойових дій в зоні конфлікту, це не випадок, передбачений статтею 5 Договору НАТО", - заявили експерти Бундестагу, додавши, що стаття 5 Договору НАТО пов’язана з нападами на країни Альянсу та війська на їхній території або над їхньою територією.

"Військове залучення французьких сухопутних військ на боці України ґрунтувалося б на колективному праві на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН і, отже, було б допустимим відповідно до міжнародного права", - йдеться у звіті експертів.

Однак, за їхніми словами, якщо РФ атакуватиме цілі у Франції, в такому разі це підпадатиме під дію статті 5 Договору НАТО.

Дослідницька служба Бундестагу складається з восьми спеціалізованих відділів, в яких працює близько ста співробітників. Експерти досліджують теми на прохання окремих депутатів, а також для комітетів Бундестагу. Вони готують коротку інформацію, документацію, фактичні звіти, детальні аналізи та експертні висновки. Службу також називають "аналітичним центром парламенту", яка працює у "політично нейтральній та об'єктивній манері".

Читайте також: Умєров: Скликали надзвичайне засідання Ради Україна-НАТО на тлі збільшення російських обстрілів

Наприкінці лютого президент Франції Еммануель Макрон не виключив можливості розгортання сухопутних військ в Україні в майбутньому. Канцлер Німеччини Олаф Шольц одразу ж відкинув ідею розгортання західних солдатів в Україні. Відправку своїх військ в Україну також виключили й інші країни НАТО, зокрема, Велика Британія та США.

Однак еволюція позиції президента Франції не є випадковою. Про те, що сталося з Макроном і чого тепер чекати Україні, розповідав експосол Києва у Франції Олег Шамшур.