Комітет з сільського господарства Європарламенту схвалив висновок, згідно з яким обмежувальні експортні заходи мають включати всі сектори. Серед обмежень мають бути відновлені мита та обмежувальні обсяги постачання птиці, яєць, цукру, зернових культур, меду та олії. таке рішення ухвалив профільний аграрний комітет Європарламенту на своєму засіданні та направив відповідний висновок для розгляду, повідомляє Еuractiv.
На думку комітету ЄС має використати гроші з фонду підтримки України на закупівлю та зберігання імпортованих продуктів харчування з України. Це дасть змогу стабілізувати вартість аграрної продукції в Європі і вирівняти цінові параметри внаслідок надмірного насичення ринку продовольством від українських виробників.
Слід зауважити, що такий регулівний інструмент в ЄС застосовується дуже вибірково. Останнім часом ЄС практично цим механізмом не користується, застосовуючи інші способи регуляції надвиробництва.
Законодавчо такі закупівлі є доступними до цього часу для обмеженого кола аграрної продукції, зокрема зернових – пшениця, ячмінь, кукурудза, рис, м'яса – яловичини та телятини, а також для вершкового масла та сухого знежиреного молока.
Що це означає для українських виробників і чи ухвалено рішення про припинення експорту?
Ця пропозиція комітету є поки що рекомендаційною, хоча і висловленою політичною позицією. вона направляється на розгляд для ухвалення рішення в комітет з торгівлі. Саме ця інституція Європейського парламенту має ухвалити рішення щодо врахування поправки. Однак і це не вирішальна стадія ухвалення, оскільки необхідне рішення як самого Європарламенту, так і консолідована позиція Єврокомісії, оскільки ці заходи запроваджуються безпосередньо урядами країн. ЄС не має спільного уряду і діє у межах компетенції національних урядів, окремо.
Раніше у Варшаві відбувся масовий марш польських фермерів, котрі пішою ходою пройшлися з середмістя, від Палацу культури і науки, до центру – під будівлю Сейму, а потім – до будинку уряду. Попри заклики поліції не використовувати піротехніку, фермери кидають петарди і палять фаєри і гудять дудками, вмикають сирени. За попередніми оцінками, в марші фермерів могли взяти участь 10 тисяч людей. Аграрії планують передати свої вимоги спікеру Сейму, в також хочуть зустрітися з прем’єр-міністром. Їхні вимоги полягають у відмові від європейського зеленого курсу і забороні на неконтрольований, на їхню думку, ввіз аграрної продукції України.
На залізничній станції Котомежі, що поблизу польського міста Бидогощ (північ Польщі, Куявсько-Поморське воєводство) вночі, невідомі зловмисники розсипали кукурудзу з восьми вагонів - більше сотні тонн. Відео із розсипаним українським зерном опубліковано на сторінці в соціальній мережі політичної організації, що є одним з організаторів блокування польсько-українського кордону.
Поліція Бидгоща з’ясовує, хто і чому розсипав кукурудзу на залізничні колії. Територія охороняється SOK – залізничною службою охорони. На місці пригоди працює поліція. Раніше на місці події прибули представники місцевої влади та фермери, які взяли проби кукурудзи. Як повідомляє Польське Радіо, аналогічна ситуація трапилась на залізничній колії в Дорогуську, що в Люблінському воєводстві.
Блокування кордонів та пошкодження аграрної продукції призвело до того, що в українському ряді почали говорити про контрзаходи і вимушене реагування щодо захисту інтересів аграріїв. вже сьогодні українські аграрії та перевізники страйкують на українській лінії кордону та дзеркально зупиняють польский вантажний транспорт.