UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рівень життя в Німеччині різко впав після вторгнення Росії в Україну — The Guardian

За останні три місяці 2023 року економіка скоротилася на 0,3 %, і очікується, що в першому кварталі 2024 року вона знову скоротиться.

Енергетичний шок, спричинений вторгненням Росії в Україну, призвів до найбільшого з часів Другої світової війни падіння рівня життя в Німеччині та спаду економічного виробництва, який можна порівняти з фінансовою кризою 2008 року, йдеться в дослідженні. В спільній доповіді, покликаній підкреслити глибину економічної кризи в колишній першій європейській державі, два колишніх економічні радники уряду Німеччини заявили, що у 2022 році реальна заробітна плата в країні впала сильніше, ніж у будь-який інший рік із 1950 року. Нездатність захистити німецьку промисловість від стрибка цін на енергоносії може перетворити 2020-ті роки на "втрачене десятиліття для Німеччини" і ще більше стимулювати зростання популістської ультраправої партії "Альтернативи для Німеччини" (AfD), зазначає видання The Guardian.

"В епоху конфліктів, кліматичних і геополітичних криз підйом AfD — це тривожний сигнал. Падіння рівня життя, яке переживають німці, безпрецедентне з часів Другої світової війни", — сказала Ізабелла Вебер, доцент економіки Массачусетського університету.

Читайте також: Було помилкою думати, що Німеччина змінилася — The Telegraph

Хоча вірно, що чинники, які сприяли піднесенню AfD, виходять за межі економіки, не можна ігнорувати й те, що цей безпрецедентний спад життя в Німеччині "йшов пліч-о-пліч зі зростанням популярності ультраправих". Вебер входила до складу експертної комісії високого рівня, якій уряд Німеччини доручив розробити загальмування цін на енергоносії для підприємств і домогосподарств у 2022 році. Її колега, професор Том Кребс, був старшим радником у міністерстві фінансів за Олафа Шольца, нині канцлера Німеччини.

Їх висновки підкреслюють, що найбільша економіка Європи все ще не відійшла від початку повномасштабної війни в Україні в лютому 2022 року.  Економісти стверджували, що загальмування цін на енергоносії, запроваджене коаліційним урядом Шольца пізніше у 2022 році, було правильною політичною відповіддю, але затримка з його запровадженням, у той час як ринкова ціна на газ різко зросла, призвела до сильного зростання схвалення AfD. За останні три місяці 2023 року економіка скоротилася на 0,3 %, і очікується, що в першому кварталі 2024 року вона знову скоротиться.

Читайте також: Німеччина проти замороження війни в Україні — речник уряду

Два квартали поспіль падіння обсягів виробництва визначаються як технічна рецесія. Вебер і Кребс підкреслили, що два явних сплески підтримки AfD влітку 2022 і 2023 років збіглися з періодами невизначеності в уряді Німеччини щодо того, як вирішити проблему впливу шоку цін на енергоносії на рівень життя. Вони підрахували, що реальна заробітна плата, виміряна порівняно з докризовими прогнозами, впала на 4 % з квітня 2022 року по березень 2023 року, тоді як обсяг виробництва знизився на 4,1 %.