UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗМЕНШИТИ НЕ МОЖНА ЗБІЛЬШИТИ

Ось уже другий місяць поспіль російські та зарубіжні аналітики намагаються розставити розділові знаки в заплутаній бухгалтерії російського нафтового експорту...

Ось уже другий місяць поспіль російські та зарубіжні аналітики намагаються розставити розділові знаки в заплутаній бухгалтерії російського нафтового експорту. З одного боку, російське керівництво заявляє, що воно виконує взяті під тиском ОПЕК зобов’язання зі зменшення експорту нафти на 150 тис. барелей на день. При цьому видобуток нафти в Росії продовжує збільшуватися і вже досяг, за даними Міжнародного енергетичного агентства, 7,26 млн. барелей на день. Відтак на внутрішньому ринку утворився величезний надлишок «чорного» золота, ціна на яке вже впала до 4 доларів за барель — найнижчий показник для Росії з початку 1999 року. Запаси нафти на електростанціях на 20% перевищують норму, чому дуже сприяла незвично тепла погода з початку нинішнього року.

Перенасичення внутрішнього ринку РФ ставить під загрозу плани ОПЕК продовжити обмеження на експортні квоти на другий квартал нинішнього року. Єдине «безкровне» розв’язання цієї проблеми — підвищення частки продуктів переробки нафти в загальному обсязі експорту. Цей вид діяльності став у Росії набагато прибутковішим із лютого нинішнього року, відколи були знижені експортні мита. Проте зарубіжні аналітики з наростаючою тривогою цитують неодноразові висловлювання російського керівництва про те, що Росія має «історичне право» повернути собі свою частку глобального нафтового ринку, втраченого нею в роки економічного колапсу.