Енергосистеми України й Росії буде об’єднано, переконаний посол РФ у Києві Віктор Черномирдін. Він відзначив, що «розвал (єдиної енергосистеми колишнього СРСР. — ІФ), що відбувся, сьогодні вирівнюється; вже об’єдналися майже всі, й нині ведеться робота з Україною», — підкреслив В.Черномирдін. При цьому він зазначив, що об’єднання енергосистем «вигідне не тільки Росії, це вигідно всім».
Поновлення паралельної роботи енергосистем України й Росії передбачено двостороннім меморандумом «Про співробітництво в галузі електроенергетики», підписаним за підсумками українсько-російських переговорів на вищому рівні 11—12 лютого цього року в Дніпропетровську.
Початок паралельної роботи енергосистем України й Росії не раз відкладався через відсутність домовленостей про умови комерційних поставок російської електроенергії в Україну та її транзит.
РАТ «ЄЕС» пропонує Україні електроенергію по ціні 0,0144 за КВт·год. (з урахуванням ПДВ й вартості транспортування), що істотно нижче собівартості електроенергії, генерованої українськими ТЕС на газі. Паралельна робота двох енергосистем дозволить також розширити джерела поставок електроенергії в Україну й розв’язати проблему дефіциту регульованих (пікових) потужностей в українській енергосистемі, який призводить до прискореного зношування устаткування електростанцій і знижує надійність енергопостачання споживачів.
Проте... Росіяни, хоч і вельми дипломатично, але дуже однозначно зажадали від України права «енерготрафіка» на Захід. І при цьому їм дуже хотілося б держгарантій України.
Практично для України, як уже не раз розповідало «ДТ», це означає «роботу за хліб», а основні дивіденди від експорту електроенергії через Україну в Європу одержуватиме (за нинішніми умовами росіян) РАТ «ЄЕС Росії». І в цьому зв’язку, напевне, дуже добре, що в Україні не поділяють оптимізм В.Черномирдіна.
Енергосистему континенту, звісно, було б розумно об’єднати. Але тільки з урахуванням інтересів усіх її учасників — від генерування до споживачів, включаючи інтереси транзиторів. Чи буде так — побачимо.