25 березня було підписано гарантійну угоду між Україною і Європейським банком реконструкції та розвитку й кредитну угоду між ЄБРР і ДП НАЕК "Енергоатом" за проектом "Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій" (КзППБ).
Відповідно до договору ЄБРР надасть "Енергоатому" кредит на суму 300 млн євро під державні гарантії на реалізацію заходів у рамках КзППБ.
Гарантійну угоду з боку України підписав голова Міненерговугільпрому Едуард Ставицький, під кредитною угодою свій підпис поставив виконувач обов'язків президента ДП НАЕК "Енергоатом" Віссаріон Кім, від імені ЄБРР угоди підписав директор представництва ЄБРР в Україні Андреа Куусвек.
Реалізація програми з підвищення безпеки АЕС передбачена постановою Кабміну України від 7 грудня 2011 р. №1270 і є пріоритетним інвестиційним проектом у паливно-енергетичному комплексі країни. Головною метою проекту, нагадує прес-служба "Енергоатома", є підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій і надійності їхньої роботи (див. докладніше про програму в статті О.Дергачової "Ядерна енергетика України: жертва на заклання", DT.UA №10 від 16 березня 2013 р.).
НАЕК "Енергоатом" уже має позитивний досвід співпраці з ЄБРР. За рахунок наданих банком кредитних коштів було завершено заходи з модернізації енергоблоків №2 Хмельницької АЕС і №4 Рівненської АЕС. Цей проект став одним із найуспішніших серед аналогічних проектів з підвищення безпеки експлуатації, які запроваджувалися на європейських АЕС.
Зарубіжні експерти з атомної енергетики, які в останні роки багаторазово брали участь у перевірках українських АЕС на відповідність вимогам МАГАТЕ і Euratom, позитивно оцінили рівень безпеки їх експлуатації. Разом з тим, зважаючи на уроки аварії на японській АЕС "Фукусіма", Україна добровільно взяла на себе додаткові зобов'язання з підвищення безпеки на АЕС. За результатами стрес-тестів, проведених на енергоблоках вітчизняних АЕС, до КзППБ було включено ряд заходів, спрямованих на зниження ризиків виникнення аварій на атомних електростанціях у разі стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій.
Кошти від ЄБРР почнуть надходити у 2013 р., строк кредиту - 15 років, відсоткова ставка - Libor+1% у євро.
Загальна очікувана вартість КзППБ становить 1 млрд 245,3 млн євро, у тому числі за рахунок позики ЄБРР та Euratom - 600 млн євро на паритетних умовах (переговори з Euratom про одержання кредиту в 300 млн євро тривають). Решту фінансування передбачається одержати за рахунок коштів, що надходять "Енергоатому" від продажу електричної і теплової енергії, виробленої атомними електростанціями.
Коментуючи підписання угоди, Едуард Ставицький зазначив, що унікальність отриманого кредиту полягає в тому, що, по-перше, це найбільший кредит ЄБРР в енергетичному секторі України. По-друге, це використання успішного досвіду проекту "Модернізації після завершення будівництва енергоблоку №2 Хмельницької АЕС та енергоблоку №4 Рівненської АЕС", коли реалізацію такого унікального, відповідального і довгострокового проекту фінансують дві великі міжнародні фінансові установи - ЄБРР та Euratom. Це свідчить про ефективність проекту і є ознакою особливої довіри цих фінансових установ до України.
У свою чергу, Андреа Куусвек наголосив, що, роблячи внесок у реалізацію цієї життєво важливої програми, ЄБРР не тільки відіграє важливу роль у здійсненні заходів з підвищення безпеки, а й демонструє відповідальність як надійний довгостроковий партнер України. "Наша участь у цьому проекті відповідає політиці банку в енергетичній сфері, що передбачає інвестиції для підтримки безпеки експлуатованих атомних енергоблоків", - зазначив директор представництва ЄБРР в Україні.
Для довідки. Указом президента України від 12 травня 2011 р. №585/2011 було введено в дію рішення РНБОУ про підвищення безпеки експлуатації вітчизняних АЕС. З огляду на уроки аварії на АЕС "Фукусіма-1", було вирішено посилити увагу до питань безпеки. У зв'язку з цим статус галузевої програми з підвищення безпеки АЕС було піднято до урядового. Постановою Кабміну від 7 грудня 2011 р. №1270 було затверджено Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій. ДП НАЕК "Енергоатом" розробило зведені заходи нової програми, що містять усі заходи попередньої програми і додаткові "постфукусімські" заходи, розроблені за результатами стрес-тестів.
Програма визначає обсяг заходів з підвищення безпеки, які мають бути реалізовані на кожному енергоблоці АЕС. З огляду на те, що здійснення таких заходів є невіддільною умовою подовження строку експлуатації діючих енергоблоків АЕС, виконання заходів КзППБ також особливо актуальне для вирішення стратегічних завдань в енергетичній сфері, визначених законодавчими актами.
Атомна енергетика є базовою галуззю економіки України. Протягом тривалого періоду вона забезпечує значну частину загального виробництва електроенергії в Україні (до 50%), тому її стабільне функціонування є важливою умовою розвитку економіки всієї країни.
Нині на чотирьох АЕС НАЕК "Енергоатом" експлуатуються 15 енергоблоків із загальною встановленою потужністю 13835 МВт.